UDC: 355/359 + 327(479.22:477)
ფოტოები: მიხეილ სააკაშვილი; ვიქტორ იუშჩენკო
ანოტაცია: ქართველი სამხედრო ექსპერტების პროგნოზები
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი).
თემატიკა: სამხედრო საქმე ; საქართველო-უკრაინის ურთიერთობა .
საკვანძო სიტყვები: საბრძოლო ტექნიკა ; სამხედრო ხელოვნება ; ტექნიკური პერსონალი .
Элизбарашвили, Э.
К вопросу оптимизации метеорологической сети Грузии / Э. Элизбарашвили, М. Элизбарашвили // კავკასიის გეოგრაფიული ჟურნალი=Caucasian geographical review=Кавказский географический журнал / საქართველოს გეოგრაფიული საზოგადოება. - თბილისი, 2003. - N3. - გვ.73-75. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ლიტ. გვ.75[MFN: 114223 ]
UDC: 551.5(479.22)
• Элизбарашвили, М. ;
ანოტაცია: საქართველოს მეტეოროლოგიური ქსელის ოპტიმიზაციის საკითხები
თემატიკა: მეტეოროლოგია .
Davitashvili, T.
High-performance technology and equipments for high-rise demolition / T. Davitashvili // ნაგებობათა თეორია და სეისმომედეგობა / საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია; კ. ზავრიევის სახელობის სამშენებლო მექანიკისა და სეისმომედეგობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2004. - N4. - გვ.296-300. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.300[MFN: 114224 ]
UDC: 699.841
თემატიკა: სეისმომედეგი მშენებლობები .
კვარაცხელია, ზვიადი
ილია სამეგრელოში : ცაიში, 1886 / ზვიად კვარაცხელია // სამეგრელო . - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-8524. - N6. - გვ.32-34 . - დასაწყისი 4-5 ნომრებში. - გაგრძელება შემდეგ ნომერში[MFN: 114225 ]
UDC: 821.353.1 + 94(479.22)
მოხსენიებული პირები: ქირია ანდრია (მღვდელი); ქირია ხიტუ (ეკლესიის ყმა); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა: ქართველი მწერლები ; საქართველოს ისტორია .
გორისუბნის წმ. ბარბარეს ეკლესია : [ფოტო] // რაჭველები . - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-150X. - 1 მაისი-1 ივნისი. - N16(32). - გარეკანზე[MFN: 114226 ]
UDC: 726(479.22)
დემირი, ფათიჰ
ლონდონის გეოლოგიური საზოგადოება 2008 წლის ზოგიერთ მეცნიერულ მიღწევას აჯამებს : გლობალური დათბობა; ცოცხალ ორგანიზმებში გენომები აღმოჩნდა; ყველაზე ძველი ნაშთი; მარსზე წყალი აღმოჩნდა; Google Earth-მა ცხოვრება გააადვილა; ცდა შეჩერდა; მზის სინათლის ნაკლებობა უშვილობას იწვევს; X თავის სხივებს აფართოვებს; შეიქმნა სინთეტიკური გენომი / ფათიჰ დემირი // ახალი ხიდი : სამეცნიერო, საგანმანათლებლო, კულტურისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრის საერთაშორისო ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5649. - N1(25). - გვ.24-26. - ტექსტი ქართ. და თურქ. ენ.[MFN: 114227 ]
სალუქვაძე, ი.
კადასტრის უპირატესობანი და მისი აუცილებლობა საქართველოსათვის / ი. სალუქვაძე // კავკასიის გეოგრაფიული ჟურნალი=Caucasian geographical review=Кавказский географический журнал / საქართველოს გეოგრაფიული საზოგადოება. - თბილისი, 2003. - N3. - გვ.76-79. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ლიტ. გვ.79[MFN: 114228 ]
UDC: 528 + 528.44
თემატიკა: კარტოგრაფია ; საკადასტრო რუკა .
საკვანძო სიტყვები: მიწის რეგისტრაცია ; მიწის პრივატიზაცია ; საკადასტრო აღწერა .
სალია, ლუკა
მოცარტი - ღვთის საჩუქარი / ლუკა სალია // ჩვენი მწერლობა . - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-7730. - 18 მაისი. - N10(166). - გვ.62. - ახალი წიგნები[MFN: 114229 ]