ფოტოები:  ბენედიქტე მეთექვსმეტე; პაოლო გაბრიელე
ანოტაცია:  ვატიკანის სახელმწიფოში მიმდინარე ძალაუფლებისათვის ბრძოლასა და ინტრიგებზე
მოხსენიებული პირები:  პაოლო გაბრიელე (რომის პაპის მსახურთუფროსი); ბენედიქტე XVI (რომის პაპი); ნუძი ჯანლუიჯი (ჟურნალისტი); ტედეჩი გოტი (ვატიკანის ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი); ბერტონე ტარჩიციო (ვატიკანის სახელმწიფო მდივანი, კარდინალი).
გეოგ.დასახელება:  ვატიკანი.
თემატიკა:  პოლიტიკა; რელიგია.
საკვანძო სიტყვები:  საიდუმლო დოკუმენტები; კორუფცია; ფინანსური მაქინაციები.
1. ჭირაქაძე, გია
როგორ დამეგობრდნენ "ქართული ხმები" და ბიძინა ივანიშვილი : ინტერვიუ / გია ჭირაქაძე ; ესაუბრა მერი კობიაშვილი // რეიტინგი. - თბილისი, 2012. - 04.06.. - N23(504). - გვ.30-33[MFN: 116331]
ფოტოები:  გია ჭირაქაძე
შინაარსი:  რა უსახსოვრა დიდ ბაბუას მარჯორი უორდროპმა; "ქართული ხმების" შექმნის ისტორია; როგორი ურთიერთობა აქვთ პირველ დავ მეორე მეუღლეებს; როგორ ანებივრებდა "ქართული ხმების" წევრების მეუღლეებს ბიძინა ივანიშვილი
ანოტაცია:
პერსონალია:  ჭირაქაძე გია (მომღერალი).
მოხსენიებული პირები:  ივანიშვილი ბიძინა (პოლიტიკოსი).
ვის ვერ მოაწონა თავი პოლიტიკურად ანრი ჯოხაძემ და როგორ შეაფასა მისი შემოქმედება ტელეკომპანია "ბიბისიმ" : ინტერვიუ / ანრი ჯოხაძე ; ესაუბრა ბესო მახარაშვილი // თბილისელები. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-569X. - 28 მაისი - 3 ივნისი. - N22(596). - გვ.83[MFN: 116332]
UDC:  78.071.2(479.22) + 06.063:78
მახარაშვილი, ბესო (კორესპ.);