ვირტუალური ანდეგრაუნდი = Virtual underground / გიორგი კეკელიძე // ფოკუსი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-3790. - აგვისტო-სექტემბერი. - N50. - გვ.64-65. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 118298]
მოხსენიებული პირები:  გარაჯა რასიმ (ჟურნალ "ალათორანის" რედაქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  არქიტექტურა; სახელოვნებო კავშირები; პოსტმოდერნი.
1. მიქაბერიძე, მაია
ქართული ბეჭდური მედიის განვითარების გზები : (საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის არქივიდან) / მაია მიქაბერიძე // ლიტერატურული პალიტრა. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-5053. - ივლისი. - N7. - გვ.149-158[MFN: 118299]
UDC:  070(479.22)(09)
შინაარსი:  XIX საუკუნის პირველი ნახევარი; XIX ს. მეორე ნახევარიმ; XX საუკუნის დასაწყისი (1900-1918 წლები); დამოუკიდებელი საქართველოს პრესა; საბჭოთა პერიოდის პრესა; XX საუკუნის 90-იანი წლები
პერსონალია:  სანკოვსკი პავლე (გაზეთის "ტფილისის უწყებანი"-ს გაერთიანებული რედაქციის ხელმძღვანელი); დოდაშვილი სოლომონ (გაზეთ "ტფილისის უწყებან"-ის ქართული ნაწილისა და შემდგომში ჟურნალ "სალიტერატურო ნაწილნი ტფილისის უწყებათანი"-ს რედაქტორი); იოსელიანი პლატონ (საზ. მოღვაწე, გაზეთ "კავკასიის მხარეთა უწყებები"-ს რედაქტორი); ერისთავი გიორგი (საზ. მოღვაწე, ჟურნალ "ცისკრის" რედაქტორ-გამომცემელი); ყიფიანი დიმიტრი (საზოგადო მოღვაწე); კერესელიძე ივანე (საზოგადო მოღვაწე, ჟურნალ "ცისკრის" რედაქტორ-გამომცემელი); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი, საზ. მოღვაწე, ჟურნალ "საქართველოს მოამბე"-ს და "ივერია"-ს გამომცემელი და რედაქტორი); წერეთელი გიორგი (გაზეთის "დროება" რედაქტორი); მესხი სერგეი (გაზეთის "დროება" რედაქტორი); მაჩაბელი ივანე (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე, გაზეთის "დროება" რედაქტორი (1883-1885 წწ.)); ნიკოლაძე ნიკო (საზ. მოღვაწე, ჟურნალ "კრებული"-ს რედაქტორი); გუნია ვალერიან (გაზეთის "ცნობის ფურცელი" რედაქტორი (1896-1904 წწ.)); ჭყონია ალ. (გაზ. "ცნობის ფურცელი"-ის რედაქტორი); ჯაბადარი ალექსანდრე (გაზეთის "ცნობის ფურცელი" რედაქტორი (1904-1906 წწ.)); ბოცვაძე ლუარსაბ (ჟრნალის "განათლება" რედაქტორ-გამომცემელი); წერეთელი აკაკი (მწერალი, ჟურნალების "ხუმარა", "ოხუნჯი", "ბზიკი", "შურდული", "ცეცხლი" რედაქტორ-გამომცემელი (1907 წ.)); იაშვილი პაოლო (პოეტი, ჟურნალის "ცისფერი ყანწები" რედაქტორი).
მოხსენიებული პირები:  დემურია მარიამ (ჟურნალ "ნაკადულის" რედაქტორი); კეცხოველი ლადო (გაზეთის "ბრძოლა" რედაქტორი); როსტომაშვილი ივანე (ჟურნალ "მოგზაურის" რედაქტორი (1901-1904 წწ.)); მახარაძე ფილიპე (ჟურნალ "მოგზაურის" რედაქტორი (1905 წ.)); ქავთარაძე ქაიხოსრო (გაზეთ "ამირანის" რედაქტორი); შანშიაშვილი სანდრო (გაზეთ "საქართველოს" რედაქტორი); ვეშაპელი გრიგოლ (გაზეთ "საქართველოს" რედაქტორი).
თემატიკა:  ქართული ჟურნალისტიკის ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  გაზეთები; ჟურნალები; პუბლიცისტიკა.
1. ბაზისბანკი - სტაბილური, სანდო და კლიენტზე ორიენტირებული ბანკი // სახე(ლ)ები=Faces & Names : პუბლიცისტური ენციკლოპედია / საგამომცემლო სახლი "სახე(ლ)ები. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-7978. - გვ.82. - ტექსტ. ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 118300]