UDC:  334.722 + 693(479.22)
ანოტაცია:  კომპანია "ზიმო"-ს მიერ განხორციელებულ პროექტებზე
მოხსენიებული პირები:  კიკნაძე ზურაბ (კომპანია "ზიმო"-ს დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "ზიმო".
თემატიკა:  კერძო კომპანიები საქართველოში; გზების მშენებლობა.
1. ცხადაძე, ბადრი
სტუ-ს ახალი საგანმანათლებლო გეზის (სტრატეგიის) კვალდაკვალ / ბადრი ცხადაძე // ბიზნეს-ინჟინერინგი : ყოველკვარტალური სამეცნიერო ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-0538. - N1. - გვ.53-56. - სწავლების გაუმჯობესების ტექნოლოგიები. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენ. ლიტ. გვ.56[MFN: 118917]
ანოტაცია:  უმაღლეს სასწავლებლებში საგანმანათლებლო საინოვაციო პროგრამების შედგენის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ფრანგიშვილი არჩილ (სტუ-ს რექტორი); დავითაია ვახტანგ (სტუ-ს არქიტექტურული ფაკულტეტმჩ სრული პროფესორი); შევჩუკი ოლდრიჟიხ (ფილოსოფიის მეცნიერებათ დოქტორი); ბენეში ონდრიჟეი (არქიტექორი); სლადიჩეკი იაროსლავ (არქიტექტორი); დრჟევიკოვსკი იან (არქიტექტორი); რაიტი ფრენკ ლოდ (არქიტექტორი); სალივანი ჰენრი ლუის (არქიტექტორი); ლოოსი ადოლფ (არქიტექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  საუნივერსიტეტო სწავლება; სამოქმედო-საგანმანათლებლო გეგმა; საგანმანათლებლო საინოვაციო პროგრამები.
1. გთავაზობთ უსაფრთხო და კომფორტულ გარემოს = We offer you a safe and comfortable environment // სახე(ლ)ები=Faces & Names : პუბლიცისტური ენციკლოპედია / საგამომცემლო სახლი "სახე(ლ)ები". - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-7978. - გვ.481. - გზების მშენებლობა. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 118918]
UDC:  334.722 + 338.22(479.22)