ევროკავშირის მომავალი : ლაეკენის დეკლარაცია : ევროპული ინტეგრაცია // ევროკავშირი და საქართველო - ახალი პერსპექტივა / ევროპული ინტეგრაციის კვლევის ცენტრი. - თბილისი, 2001. - ნოემბერი-დეკემბერი. - გვ.36-49[MFN: 120978]
შინაარსი: ევროპა გზაჯვარედინზე; ევროპის წინაშე დასმული დემოკრატიული ამოცანა; ევროპის ახალი როლი მსოფლიო გლობალიზაციაში; ევროპის მოქალაქეთა მოლოდინი; განახლებული კავშირის ამოცანები და რეფორმები; კომპეტენციის საკითხის გამოკვეთა და განსაზღვრა ევროკავშირის სივრცეში; კავშირის ინსტრუმენტების გამარტივება; მეტი დემოკრატია, გამჭვირვალობა და ქმედითუნარიანობა ევროკავშირში; ევროპის მოქალაქეთა კონსტიტუციისაკენ; კონვენციის მოწვევა ევროპის მომავლის განსაზღვრის საკითხზე; შემადგენლობა; პროცესუალურპი ხანგრძლივობა; სამუშაო მეთოდები; დასკვნითი დოკუმენტი; ფორუმი; სამდივნო
ევროკავშირის პროგრამები უმაღლესი განათლების სფეროში : ევროპული ინტეგრაცია // ევროკავშირი და საქართველო - ახალი პერსპექტივა / ევროპული ინტეგრაციის კვლევის ცენტრი. - თბილისი, 2001. - ნოემბერი-დეკემბერი. - გვ.50-53[MFN: 120982]
რომელი ძალები ვერ შეეგუებიან არჩევნებში დამარცხებას და რა კოალიციური ერთობა შედგება მომავალ პარლამენტში : ინტერვიუ / ლევან ვეფხვაძე ; ესაუბრა ნიკა გაგუა // თბილისელები. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-569X. - 27აგვისტო-2სექტემბერი. - N35(609). - გვ.11[MFN: 120983]
ქართული აუდიტორული ბაზრის ლიდერი = UBC International // სახე(ლ)ები=Faces & Names : პუბლიცისტური ენციკლოპედია / საგამომცემლო სახლი "სახე(ლ)ები". - თბილისი, 2007. - გვ.404. - ეკონომიკა[MFN: 120984]
სამოთხე : ძველი აღთქმა // ლიახვის ხეობა / ქურთის მუნიციპალიტეტის ჟურნალი. - გორი, 2012. - 5 ივლისი. - N5. - გარეკანზე. - იაკობ გოგებაშვილი, "საღმრთო ისტორია"[MFN: 120985]
სამყარო, რომლისკენაც ქართველი ერი ყოველთვის მიისწრაფოდა : [კომენტარი საქართველოს ევროინტეგრაციაზე] : ჩვენი ისტორიიდან / თამაზ წვერავა // ევროკავშირი და საქართველო - ახალი პერსპექტივა / ევროპული ინტეგრაციის კვლევის ცენტრი. - თბილისი, 2001. - ნოემბერი-დეკემბერი. - გვ.54-57[MFN: 120987]