1. "საქართველოს რკინიგზის" აქციებს ნიკოლოზ გილაური განკარგავს // აუდიტი, აღრიცხვა, ფინანსები : ყოველთვიური ჟურნალი მეწარმეებისა და ფინანსისტებისათვის. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-083X. - N7(151). - გვ.44-45[MFN: 122877]
მოხსენიებული პირები:  გილაური ნიკოლოზ (ექს-პრემიერი); მერაბიშვილი ივანე (პრემიერ-მინისტრი).
ორგანიზაცია:  "საქართველოს რკინიგზა".
საკვანძო სიტყვები:  ინვესტირება; კაპიტალი.
1. Кереселидзе, Д.
Математические модели эвтрофикационных процессов в водохранилищах / Д. Кереселидзе, В. Трапаидзе, М. Блиадзе, Г. Брегвадзе // კავკასიის გეოგრაფიული ჟურნალი=Caucasian geographical review=Кавказский географический журнал / საქართველოს გეოგრაფიული საზოგადოება. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-3002. - N10. - გვ.48-54. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.54[MFN: 122878]
Трапаидзе, В.Блиадзе, М.Брегвадзе, Г.
თემატიკა:  მეტეოროლოგია; ჰიდროლოგია.
1. საქართველომ სირიასთა სავაჭრო ურთიერთობა შეწყვიტა // აუდიტი, აღრიცხვა, ფინანსები : ყოველთვიური ჟურნალი მეწარმეებისა და ფინანსისტებისათვის. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-083X. - N7(151). - გვ.45[MFN: 122879]
UDC:  339.5
მოხსენიებული პირები:  მატკავა ირაკლი (ეკონომიკის მინისტრის პირველი მოადგილე).
თემატიკა:  საგარეო სავაჭრო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური სანქციები; ცხვრის ექსპორტი.
1. ხატიაშვილი, თეო
"ჩვენ ვართ დედები, ჩვენ ვართ დედები საქართველოსი"... / თეო ხატიაშვილი // ცხელი შოკოლადი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-2220. - ოქტომბერი. - N83. - გვ.126-128. - რეცენზია: კინო[MFN: 122880]
UDC:  791.633-051(479.22) + 7.091.4(479.22)
ანოტაცია:  ქართველი რეჟისორების ნამუშევრები ვენეციის საერთაშორისო ფესტივალზე
პერსონალია:  ჭყონია რუსუდან (რეჟისორი); მალვი ლაურა (ფემინისტი მკვლევარი).
თემატიკა:  კინორეჟისორები; ხელოვნების ფესტივალები.
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსები; კინომსახიობები; ფილმები.
1. Tsomaia, V.
Analysis of comparsion of thea veragelanual water discharges computed using heatand cold indices of aprewinter period with the actualdata by the example of georgia rivers / V. tsomaia, L. kitiashvili // კავკასიის გეოგრაფიული ჟურნალი=Caucasian geographical review=Кавказский географический журнал / საქართველოს გეოგრაფიული საზოგადოება. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-3002. - N10. - გვ.55-59. - რეზ. რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.59[MFN: 122881]
Kitiashvili, L.
1. გეგელია, გრიგოლ
პატარა ჰიუ, ანუ False Awakening / გრიგოლ გეგელია // ტაბულა. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-8931. - 8-14 ოქტომბერი. - N117. - გვ.22-23. - საზოგადოება[MFN: 122882]
UDC:  32 + 316](479.22)
ანოტაცია:  "სისხლიანი ცილისწამებების" და პოლიტიკური ორთაბრძოლის შესახებ საქართველოში, წინასაარჩევნო პერიოდში
მოხსენიებული პირები:  მონმაუტელი თომას (მღვდელი); მენაში სოფია (პროფესორი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; ქართული საზოგადოება.
საკვანძო სიტყვები:  ჩვილის ტრაგედია; ციხის სკანდალი; პოლიტიკური ბრალდებები.
1. სქემიღუმენი საბა
ჯვრით დაცულს ვერ ძლევენ მტრები - იგი ყოველთვის უვნებელი რჩება : ჯვრის თაყვანისცემა / სქემიღუმენი საბა // მრევლი : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - , 2012. - N154. - გვ.2[MFN: 122883]
UDC:  27-565 + 27-526.7
თემატიკა:  საეკლესიო დღესასწაულები; ქრისტიანული სიწმინდეები.
საკვანძო სიტყვები:  პირჯვარის გამოსახვა; ლოცვა; მადლი.
1. ნადირაშვილი, დიმიტრი
დიმიტრი ნადირაშვილი: "სადისტ ბადრაგებს ახლა მკურნალობა სჭირდებათ" : ინტერვიუ / დიმიტრი ნადირაშვილი ; ესაუბრა რუსუდან ადვაძე // სარკე. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9369. - 3-9 ოქტომბერი. - N49(755). - გვ.23. - ფსიქო[MFN: 122884]
ადვაძე, რუსუდან (კორესპ.);
ფოტოები:  დიმიტრი ნადირაშვილი
ანოტაცია:  თუ რა უწყობს ხელს ადამიანის ჯალათად ჩამოყალიბებას, რა მიზნები ამოძრავებთ ამ დანაშაულის წამქეზებლებს და რა ფსიქოლოგიურ ცვლილებებს იწვევს ძალადობა მსხვერპლში
პერსონალია:  ნადირაშვილი დიმიტრი (ფსიქოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  პენიტენციარული სისტემა; ხელისუფლება; ფსიქიკა; ძალადობა.
1. კითხვა-პასუხი : [პასუხები რედაქციაში შემოსულ კითხვებზე ბუღალტრული აღრიცხვის, საგადასახადო კანონმდებლობისა და საბაჟო კანონმდებლობის შესახებ. შეკითხვებს პასუხობს ირაკლი დოღონაძე] // აუდიტი, აღრიცხვა, ფინანსები : ყოველთვიური ჟურნალი მეწარმეებისა და ფინანსისტებისათვის. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-083X. - N7(151). - გვ.46-55. - კითხვა-პასუხი. - რუბრიკა კითხვა-პასუხის სპონსორი - აუდიტური კომპანია შპს "ააფ-კონსალტინგი" / "AAF-Consulting" Ltd[MFN: 122885]
UDC:  336.02 + 657.6](479.22)
თემატიკა:  საგადასახადო სისტემა; ბუღალტრული აღრიცხვა და აუდიტი.
საკვანძო სიტყვები:  არარეზიდენტი კომპანია; სასაქონლო ზედნადები; საგადასახადო დავალიანება.
1. ჩაჩანიძე, თემური
რუსი მესაზღვრეები ოკუპირებული ცხინვალის გარშემო / თემურ ჩაჩანიძე // არსენალი : სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-5061. - 14 - 27 სექტემბერი. - N19(166). - გვ.9-11. - ოკუპირებული ტერიტორიები[MFN: 122886]
UDC:  351 + 355/359
ანოტაცია:  ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ადმინისტრაციულ საზღვარზე რუსი მესაზღვრეების საგუშაგოების გაძლიერებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საზღვრის დაცვა; სამხედრო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო დაწესებულებები; საგუშაგოები; მოსახლეობის პრობლემები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12284 | 12285 | 12286 | 12287 | 12288 | 12289 | 12290 | 12291 | 12292 | 12293 | 12294 |  შემდეგი »  ბოლო »»