"საქართველოს რკინიგზის" აქციებს ნიკოლოზ გილაური განკარგავს // აუდიტი, აღრიცხვა, ფინანსები : ყოველთვიური ჟურნალი მეწარმეებისა და ფინანსისტებისათვის. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-083X. - N7(151). - გვ.44-45[MFN: 122877 ]
მოხსენიებული პირები: გილაური ნიკოლოზ (ექს-პრემიერი); მერაბიშვილი ივანე (პრემიერ-მინისტრი).
ორგანიზაცია: "საქართველოს რკინიგზა" .
თემატიკა: ეკონომიკური პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ინვესტირება ; კაპიტალი .
Кереселидзе, Д.
Математические модели эвтрофикационных процессов в водохранилищах / Д. Кереселидзе, В. Трапаидзе, М. Блиадзе, Г. Брегвадзе // კავკასიის გეოგრაფიული ჟურნალი=Caucasian geographical review=Кавказский географический журнал / საქართველოს გეოგრაფიული საზოგადოება. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-3002. - N10. - გვ.48-54. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.54[MFN: 122878 ]
• Трапаидзе, В. ; Блиадзе, М. ; Брегвадзе, Г. ;
თემატიკა: მეტეოროლოგია ; ჰიდროლოგია .
საქართველომ სირიასთა სავაჭრო ურთიერთობა შეწყვიტა // აუდიტი, აღრიცხვა, ფინანსები : ყოველთვიური ჟურნალი მეწარმეებისა და ფინანსისტებისათვის. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-083X. - N7(151). - გვ.45[MFN: 122879 ]
UDC: 339.5
მოხსენიებული პირები: მატკავა ირაკლი (ეკონომიკის მინისტრის პირველი მოადგილე).
თემატიკა: საგარეო სავაჭრო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკური სანქციები ; ცხვრის ექსპორტი .
ხატიაშვილი, თეო
"ჩვენ ვართ დედები, ჩვენ ვართ დედები საქართველოსი"... / თეო ხატიაშვილი // ცხელი შოკოლადი . - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-2220. - ოქტომბერი. - N83. - გვ.126-128. - რეცენზია: კინო[MFN: 122880 ]
UDC: 791.633-051(479.22) + 7.091.4(479.22)
ანოტაცია: ქართველი რეჟისორების ნამუშევრები ვენეციის საერთაშორისო ფესტივალზე
პერსონალია: ჭყონია რუსუდან (რეჟისორი); მალვი ლაურა (ფემინისტი მკვლევარი).
გეოგ.დასახელება: ვენეცია .
თემატიკა: კინორეჟისორები ; ხელოვნების ფესტივალები .
საკვანძო სიტყვები: კონკურსები ; კინომსახიობები ; ფილმები .
Tsomaia, V.
Analysis of comparsion of thea veragelanual water discharges computed using heatand cold indices of aprewinter period with the actualdata by the example of georgia rivers / V. tsomaia, L. kitiashvili // კავკასიის გეოგრაფიული ჟურნალი=Caucasian geographical review=Кавказский географический журнал / საქართველოს გეოგრაფიული საზოგადოება. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-3002. - N10. - გვ.55-59. - რეზ. რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.59[MFN: 122881 ]
• Kitiashvili, L. ;
გეგელია, გრიგოლ
პატარა ჰიუ, ანუ False Awakening / გრიგოლ გეგელია // ტაბულა . - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-8931. - 8-14 ოქტომბერი. - N117. - გვ.22-23. - საზოგადოება[MFN: 122882 ]
UDC: 32 + 316](479.22)
ანოტაცია: "სისხლიანი ცილისწამებების" და პოლიტიკური ორთაბრძოლის შესახებ საქართველოში, წინასაარჩევნო პერიოდში
მოხსენიებული პირები: მონმაუტელი თომას (მღვდელი); მენაში სოფია (პროფესორი).
თემატიკა: პოლიტიკა ; ქართული საზოგადოება .
საკვანძო სიტყვები: ჩვილის ტრაგედია ; ციხის სკანდალი ; პოლიტიკური ბრალდებები .
სქემიღუმენი საბა
ჯვრით დაცულს ვერ ძლევენ მტრები - იგი ყოველთვის უვნებელი რჩება : ჯვრის თაყვანისცემა / სქემიღუმენი საბა // მრევლი : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - , 2012. - N154. - გვ.2[MFN: 122883 ]
UDC: 27-565 + 27-526.7
თემატიკა: საეკლესიო დღესასწაულები ; ქრისტიანული სიწმინდეები .
საკვანძო სიტყვები: პირჯვარის გამოსახვა ; ლოცვა ; მადლი .
ნადირაშვილი, დიმიტრი
დიმიტრი ნადირაშვილი: "სადისტ ბადრაგებს ახლა მკურნალობა სჭირდებათ" : ინტერვიუ / დიმიტრი ნადირაშვილი ; ესაუბრა რუსუდან ადვაძე // სარკე . - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9369. - 3-9 ოქტომბერი. - N49(755). - გვ.23. - ფსიქო[MFN: 122884 ]
UDC: 159.9
• ადვაძე, რუსუდან (კორესპ.);
ფოტოები: დიმიტრი ნადირაშვილი
ანოტაცია: თუ რა უწყობს ხელს ადამიანის ჯალათად ჩამოყალიბებას, რა მიზნები ამოძრავებთ ამ დანაშაულის წამქეზებლებს და რა ფსიქოლოგიურ ცვლილებებს იწვევს ძალადობა მსხვერპლში
პერსონალია: ნადირაშვილი დიმიტრი (ფსიქოლოგი).
საკვანძო სიტყვები: პენიტენციარული სისტემა ; ხელისუფლება ; ფსიქიკა ; ძალადობა .
კითხვა-პასუხი : [პასუხები რედაქციაში შემოსულ კითხვებზე ბუღალტრული აღრიცხვის, საგადასახადო კანონმდებლობისა და საბაჟო კანონმდებლობის შესახებ. შეკითხვებს პასუხობს ირაკლი დოღონაძე] // აუდიტი, აღრიცხვა, ფინანსები : ყოველთვიური ჟურნალი მეწარმეებისა და ფინანსისტებისათვის. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-083X. - N7(151). - გვ.46-55. - კითხვა-პასუხი. - რუბრიკა კითხვა-პასუხის სპონსორი - აუდიტური კომპანია შპს "ააფ-კონსალტინგი" / "AAF-Consulting" Ltd[MFN: 122885 ]
UDC: 336.02 + 657.6](479.22)
თემატიკა: საგადასახადო სისტემა ; ბუღალტრული აღრიცხვა და აუდიტი .
საკვანძო სიტყვები: არარეზიდენტი კომპანია ; სასაქონლო ზედნადები ; საგადასახადო დავალიანება .
ჩაჩანიძე, თემური
რუსი მესაზღვრეები ოკუპირებული ცხინვალის გარშემო / თემურ ჩაჩანიძე // არსენალი : სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-5061. - 14 - 27 სექტემბერი. - N19(166). - გვ.9-11. - ოკუპირებული ტერიტორიები[MFN: 122886 ]
UDC: 351 + 355/359
ანოტაცია: ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის ადმინისტრაციულ საზღვარზე რუსი მესაზღვრეების საგუშაგოების გაძლიერებასთან დაკავშირებით
თემატიკა: საზღვრის დაცვა ; სამხედრო საქმე .
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო დაწესებულებები ; საგუშაგოები ; მოსახლეობის პრობლემები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 12284 | 12285 | 12286 | 12287 | 12288 | 12289 | 12290 | 12291 | 12292 | 12293 | 12294 | შემდეგი » ბოლო »»