არჩევნები და სოციალური პრობლემატიკა საქართველოში : (2008 წლის საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვებული პოლიტიკური სუბიექტების საარჩევნო პროგრამების მიხედვით) / მანანა დარჩაშვილი // საისტორიო ვერტიკალები. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-4959. - [ტ.]25. - გვ.23-33. - პოლიტიკური მეცნიერებები. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.33. - შენიშვნ.[MFN: 124632]
ზურაბ გვასალიას და მამუკა ხაზარაძის შეფასებით, "ქართუ ბანკის" წინააღმდეგ წარმოებული ქმედებები პოლიტიკური ჯგუფების დავა იყო // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-4606. - N9(174). - გვ.15. - ეკონომიკური პოლიტიკა[MFN: 124633]
მოხსენიებული პირები:გვასალია ზურაბ (ბანკების ასოციაციის ხელმძღვანელი); ივანიშვილი ბიძინა ("ქართული ოცნების" ლიდერი); ხაზარაძე მამუკა ("თიბისი ჯგუფის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
მატრიცას მიღმა : ვაჩოვსკები კიდევ უფრო გასაოცარ მხარეში იწყებენ მოგზაურობას / ალექსანდრ ჰერმონი ; ინგლისურიდან თარგმნა ნინო ჩიმაკაძემ // ცხელი შოკოლადი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-2220. - ნოემბერი. - N84. - გვ.65-74[MFN: 124634]
კიბოს სკრინინგის სახელმწიფო პროგრამა საქართველოში / მოამზადა დევი დევიძემ // ოჯახის მკურნალი : სამედიცინო პოპულარული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-5037. - 18-31 ოქტომბერი. - N21(290). - გვ.26-27[MFN: 124641]
შინაარსი: რა გამოკვლევები ტარდება კიბოს სკრინინგის სახელმწიფო პროგრამით?; რა მნიშვნელობა აქვს სკრინინგს კიბოს პრევენციისათვის; სკრინინგის პროგრამა და არეულ ეტაპზე კიბოს გამოვლენის სტატისტიკა; სკრინინგის პროგრამაში მონაწილე სამედიცინო ცენტრების ჩამონათვალი