მეუფე იაკობმა უდაბნოს მონასტრის ნიშთან შეკრებილ მრევლს პატრიარქის ლოცვა-კურთხევა გადასცა // ქვაკუთხედი : ეროვნულ-სარწმუნოებრივი ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - N6(68). - გვ.6.8. - ქრონიკა[MFN: 124690 ]
UDC: 271.22-726.3 + 726](479.22)
ანოტაცია: ექვსი ათასი გარეჯელი მოწამის სახელზე აღსრულებული პარაკლისი
მოხსენიებული პირები: მეუფე იაკობიc ; მეუფე დავითი ; მეუფე ანდრია ; ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
გეოგ.დასახელება: დავით გარეჯი .
თემატიკა: სასულიერო პირები ; ეკლესია-მონასტრები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: უდაბნოს მონასტერი ; მომლოცველები ; შეზღუდვის მოხსნა .
დაჯილდოება // საპატრიარქოს უწყებანი . - თბილისი, 2012. - 19-25 ივლისი. - N28 (641). - გვ.6[MFN: 124691 ]
UDC: 271.22-726.3(479.22)
ანოტაცია: დეკანოზ ვახტანგ კვიჟინაძის მიტრით და სქემმღვდელ-მონაზონ სერაფიმე ბითხარიდის იღუმენის წოდებითა და ოქროს ჯვრით დაჯილდოების შესახებ
პერსონალია: კვიჟინაძე ვახტანგ (დეკანოზი); ბითხარიდი სერაფიმე (სქემმღვდელ-მონაზონი).
მოხსენიებული პირები: ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
"შემიწყალენ ჩუენ, ძეო დავითისაო!" : სულიერი სიბრმავისათვის : სულთმოფენობიდან მე-7 კვირა / მოამზადა ნინო გაგოშაშვილმა // საპატრიარქოს უწყებანი . - თბილისი, 2012. - 19-25 ივლისი. - N28 (641). - გვ.7[MFN: 124692 ]
UDC: 27-1
თემატიკა: ქრისტიანული ღვთისმეტყველება .
საკვანძო სიტყვები: რწმენა ; ლოცვები .
ჩვენ ვითმენთ ამ გამოხტომებს, მაგრამ ერთხელაც იქნება, ჭკუას ვასწავლით! : /ქადაგება/ // ქვაკუთხედი : ეროვნულ-სარწმუნოებრივი ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - N6(68). - გვ.6-7. - პრესაქტუალი[MFN: 124693 ]
UDC: 271.22-726.3(479.22) + 27-475.5
ანოტაცია: გარდაბნისა და მარტყოფის ეპისკოპოსის იაკობის ქადაგება იოანე ზედაზნელისა და მისი ათორმეტთა მოწაფეთა ხსენების დღის გამო
მოხსენიებული პირები: იაკობი (გარდაბნისა და მარტყოფის ეპარქიის ეპისკოპოსი).
თემატიკა: სასულიერო პირები ; ქადაგება .
ოდიშარია, გურამ
გურამ ოდიშარია: "რობერტ სტურუა რუსთაველის თეატრში აუცილებლად დაბრუნდება!" : "მეტი კულტურა და ნაკლები პოლიტიკა" - რას შეცვლის მწერალი კულტურის სამინისტროში : ინტერვიუ / გურამ ოდიშარია ; ესაუბრა მანანა გეგია // სარკე . - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9369. - 24 - 30 ოქტომბერი. - N43(758). - გვ.19-20[MFN: 124694 ]
• გეგია, მანანა (კორესპ.);
ფოტოები: გურამ ოდიშარია
პერსონალია: ოდიშარია გურამ (მწერალი, კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრობის კანდიდატი).
მოხსენიებული პირები: სტურუა რობერტ (მწერალი); თავაძე მერაბ (რეჟისორი).
ორგანიზაცია: კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: პროექტები ; კულტურა ; ბაგრატის ტაძარი ; თეატრი ; ხელოვნება .
ხიზანიშვილი, სალომე
სწავლების იდეის ალტერნატივები : (ქართული და ამერიკული განათლების სისტემის მაგალითზე) / სალომე ხიზანიშვილი // საისტორიო ვერტიკალები . - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-4959. - [ტ.] 25. - გვ.80-84. - უმაღლესი განათლება. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.84[MFN: 124695 ]
მოხსენიებული პირები: ბრატერი მაიკლ (ექსპერტი); ფაინი ბენჟამინ (ჟურნალისტი); მარკუსი ფილიპ (მკვლევარი); ბელოუ საულ (მკვლევარი).
საკვანძო სიტყვები: კრიზისი ; სახელმძღვანელოები ; შემოქმედებითი აზროვნება .
როსტიაშვილი, იოანე (ზემო ბეთლემის მაცხოვრის შობის სახელობის ეკლესიის წინამძღვარი, დეკანოზი)
"უფლის მოწყალება ყველაფერს აღემატება" : ინტერვიუ / დეკანოზი იოანე როსტიაშვილი ; ესაუბრა ია ხაზარაძე // საპატრიარქოს უწყებანი . - თბილისი, 2012. - 19-25 ივლისი. - N28 (641). - გვ.8-11[MFN: 124696 ]
• ხაზარაძე, ია (კორესპ.);