1. მინდორაშვილი, ალექსანდრე
ჯანდაცვის ნარჩენების მართვის პრობლემები საქართველოში - თანამედროვე მდგომარეობა და გადაჭრის გზები / ალექსანდრე მინდორაშვილი // ბიულეტენი / საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრი. - თბილისი, 2007. - ISSN 1512-0813. - ნოემბერი. - N104. - გვ.2-61. - ლიტ. გვ.41-43. - სურათი N1-20. - ცხრილი N1-12[MFN: 125317]
შინაარსი:  ნარჩენების მართვის მდგომარეობის მიმოხილვა მსოფლიოსა და საქართველოში; სამედიცინო ნარჩენების მართვის პრობლემები; უსაფრთხო ჯანმრთელობის დაცვის კოალიცია (HCWH) და მისი მიზნები; ტერმინთა განმარტებები; სამედიცინო დაწესებულებებში წარმოქმნილი ნარჩენების ფრაქციული შემადგენლობა და სამედიცინო ნარჩენების კლასიფიკაცია; სამკურნალო-პროფილაქტიკურ დაწესებულებებში წარმოქმნილი ნარჩენებით გამოწვეული პოტენციური საშიშროების რისკ-ფაქტორები სამედიცინო პერსონალის, მოსახლეობის ჯანმრთელობისა და გარემოსათვის; სამედიცინო ნარჩენების გაუვნებლობა; სამედიცინო ნარჩენების წვა და ზოგიერთი ქვეყნის გამოცდილება ამ სფეროში; ჯანდაცვის ნარჩენების მართვის გაუმჯობესების ზოგიერთი მიმართულება; სამედიცინო ნარჩენების ინვენტარიზაციის შედეგები
საკვანძო სიტყვები:  სამედიცინო ნარჩენები; ნარჩენების გაუვნებლობა; ინფექციური დაავადებების რისკი.
1. ბერუჩაშვილი, თამარ
საქართველო-ევროკავშირის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების ახალი ჰორიზონტები / თამარ ბერუჩაშვილი, ემირ ეთერია, ოქსანა სიაბრო // სამეცნიერო შრომების კრებული / თსუ პაატა გუგუშვილის ეკონომიკის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-6904. - ტ. V, ეძღვნება აკადემიკოს ავთანდილ გუნიას დაბადებიდან მე-100 წლისთავს. - გვ.209-223. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.221-222[MFN: 125318]