ანოტაცია:  რეცეპტი წინამდებარე ჯირკვლების სამკურნალოდ
თემატიკა:  ხალხური მედიცინა.
თვითმმართველი ერთეულის ქონების ფორმირების პროცესი საქართველოში / გიორგი ტოკლიკიშვილი // ბიულეტენი / საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-0813. - აპრილი. - N113. - გვ.3-17[MFN: 125453]
UDC:  352/354(479.22)
ანოტაცია:  ადგილობრივი ქონების ფორმირების პროცესის მიმოხილვა თვითმმართველობის ჩამოყალიბებისა და განვითარების სხვადასხვა ეტაპზე
თემატიკა:  ადგილობრივი მმართველობის ორგანოები.
1. სურმავა, ლიტა
კონკურენციის პოლიტიკის რეფორმა: სახელმწიფო დახმარება - ერთი ნაბიჯით უკან / ლიტა სურმავა // ახალი ეკონომისტი : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-4649. - N3(26). - გვ.41-48. - მეცნიერება. - რეფერატი ინგლ. ენ. გვ.83[MFN: 125454]
UDC:  338.2
შინაარსი:  სახელმწიფო დახმარების არსი; დაშვებული სახელმწიფო დახმარება; სახელმწიფო დახმარების კონტროლის პროცედურული საკითხები; სახელმწიფო დახმარების კონტროლი სააგენტოს მიერ; სასამართლოსთვის მიმართვის უფლება; რეკომენდაციები
საკვანძო სიტყვები:  სუბსიდიები; სარეზერვო ფონდები.
1. ცუცქირიძე, მარინე
ბიზნესის დივერსიფიკაციის თავისებურებები გლობალიზაციის პირობებში / მარინე ცუცქირიძე // სამეცნიერო შრომების კრებული / თსუ პაატა გუგუშვილის ეკონომიკის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-6904. - ტ. V, ეძღვნება აკადემიკოს ავთანდილ გუნიას დაბადებიდან მე-100 წლისთავს. - გვ.430-437. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.436[MFN: 125455]