გაზეთი "ბრძოლა" / მაკა დოლიძე // კლასიკური და თანამედროვე ქართული მწერლობა / შოთა რუსთაველის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-904-6-1. - N11. - გვ.165-169. - რეზ. ინგლ. ენ.. - დამოწმ. ლიტ. გვ.169[MFN: 127375]
ანოტაცია:  ქართველ სოციალ-დემოკრატთა კავშირის მიერ დაარსებული გაზეთი "ბრძოლა" და მასში დაბეჭდილი სტატიების მიმოხილვა
პერსონალია:  წერეთელი გიორგი (მწერალი); ჯიბლაძე სილიბისტრო; ჟორდანია ნოე (საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  გაზეთები.
საკვანძო სიტყვები:  პრესა; რედაქტირება; არალეგალური სტამბა.
1. მიშველაძე, ეკა
რა გაფრთხილებას აძლევს ეკა მიშველაძე შვილის თაყვანისცემელ ბიჭებს : ინტერვიუ / ეკა მიშველაძე, მაკო კვიტაშვილი ; ესაუბრა ავტო ჩიტიძე // სარკე. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9369. - 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი. - N48(763). - გვ.6.71. - დედები და შვილები[MFN: 127376]
UDC:  070(479.22)(092) + 78.071.2(479.22)
კვიტაშვილი, მაკოჩიტიძე, ავთო (კორესპ.);
ფოტოები:  ეკა მიშველაძე და მაკო კვიტაშვილი
პერსონალია:  მიშველაძე ეკა (ჟურნალისტი); კვიტაშვილი მაკო (მომღერალი).
თემატიკა:  ქართველი ჟურნალისტები; ქართველი მომღერლები.
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსი "ახალი ხმა".
რა შეცდომები დაუშვა შვილებთან მაია მიმინოშვილმა : "დედა შინაგანად დიასახლისია და არა - კარიერისტი ქალი" : ინტერვიუ / მაია მიმინოშვილი, ლაშა ყანჩაველი, სანდრო ყანჩაველი ; ესაუბრა ქეთი დინოშვილი // სარკე. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9369. - 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი. - N48(763). - გვ.7.72[MFN: 127377]
ყანჩაველი, ლაშაყანჩაველი, სანდროდინოშვილი, ქეთი (კორესპ.);
ფოტოები:  მაია მიმინოშვილი; ლაშა ყანჩაველი; სანდრო ყანჩაველი
პერსონალია:  მიმინოშვილი მაია (გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორი); ყანჩაველი ლაშა; ყანჩაველი სანდრო.
თემატიკა:  ქართული საზოგადოება.
1. ჟღენტი, მარინა
საავადმყოფოში პატიმრების ბუნტს სრულიად ჯანმრთელი ბადრაგის სიცოცხლე შეეწირა : "საჭმელს ჯერ პატიმარს მიაწვდიდა და მერე თვითონ ჯდებოდა, ისე ლუკმას არ ჩაიდებდა პირში" : ინტერვიუ / მარინა ჟღენტი, რევაზ ხოფერია ; ესაუბრა რუსუდან ადვაძე // სარკე. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9369. - 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი. - N48(763). - გვ.8[MFN: 127378]
ხოფერია, რევაზადვაძე, რუსუდან (კორესპ.);
ფოტოები:  ჯამბულ ხოშარაული
პერსონალია:  ხოშარაული ჯამბულ (ბადრაგი).
თემატიკა:  პენიტენციალური სისტემა საქართველოში.
რამაზ საყვარელიძე: "ხელისუფლებას ოქრუაშვილის გამოჩენა არ სჭირდებოდა" : ამნისტიის შემთხვევაში თავდაცვის ყოფილ მინისტრს ციხეში შეაბრუნებენ? : ინტერვიუ / რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა მანანა გეგია // სარკე. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9369. - 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი. - N48(763). - გვ.16. - პოლიტიკა[MFN: 127379]
გეგია, მანანა (კორესპ.);
ფოტოები:  რამაზ საყვარელიძე
მოხსენიებული პირები:  ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება; ტარიფები; ამნისტია; მსჯავრდებულები; "მეცხრე არხი".
1. დურგლიშვილი, გიორგი
თელეთის ნავთობის საბადოზე ჩატარებული საინტენსიფიკაციო სამუშაოების შედეგები : წარდგენილია ს/ს ეროვნული კომპანია "საქნავთობის" მიერ / გიორგი დურგლიშვილი, ბორის ოვვიანი, გიორგი ბერაია, გ. უოილი // საქართველოს ნავთობი და გაზი : სამეცნიერო-ტექნიკური, საინფორმაციო-ანალიტიკური რეფერირებული ჟურნალი. - თბილისი, 2004. - ISSN 1512-0457. - N9. - გვ.69-73. - ნავთობისა და გაზის გეოლოგია. გეოფიზიკა. - ლიტ. გვ.73[MFN: 127380]
UDC:  553.982 + 622.323](479.22)
ოვვიანი, ბორისბერაია, გიორგიუოილი, გ.
შინაარსი:  ნავთობის მოპოვების გაზრდის მიზნით ჩატარებული სარემონტო სამუშაოების დახასიათება
თემატიკა:  ნავთობის საბადოები საქართველოში.
პოლიტამნისტიის სია - პირველი დაპირისპირების მიზეზი საპარლამენტო უმრავლესობაში : ინტერვიუ / ნანა კაკაბაძე, ეკა ბესელია ; ესაუბრა მანანა გეგია // სარკე. - თბილისი, 2012. - ISSN 1987-9369. - 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი. - N48(763). - გვ.17-19[MFN: 127381]
UDC:  343.293(479.22)
ბესელია, ეკაგეგია, მანანა (კორესპ.);