მშვიდობიანი რევოლუციის 3 წელი აჭარაში / მამუკა ქურიძე // ახალი ხიდი : საერთაშორისო, ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2007. - N2. - გვ.5. - ტექსტი ქართ. და თურქ. ენ.[MFN: 127466]
ანოტაცია: აჭარაში, მშვიდობიანი რევოლუციის შემდგომ განვითარებული მოვლენებისა და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტის გახსნის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:სააკაშვილი მიხეილ (საქარველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ყოფილი ლიდერი).
ურთიერთობის დათბობის პოლიტიკური ნება // ახალი ხიდი : საერთაშორისო, ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2007. - N2. - გვ.6. - ტექსტი ქართ. და თურქ. ენ.[MFN: 127467]
ანოტაცია: დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის ქვეყნების პრეზიდენტების არაფორმალური შეხვედრა სანქტ-პეტერბურგში
მოხსენიებული პირები:სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტი); პრიმაკოვ ევგენი (რუსეთის ფედერაციის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტი).
საფრანგეთის ახალი პრეზიდენტი საქართველოს ეწვია // ახალი ხიდი : საერთაშორისო, ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2007. - N2. - გვ.15. - ტექსტი ქართ. და თურქ. ენ.[MFN: 127468]
ორფევსის სახე ნიკოს ენგონოპულოსის პოეზიასა და მხატვრობაში / თამარ თოფურიძე ; ხელმძღვანელი მ. ქამუშაძე // მნემოსინე=Mnemosyne : სტუდენტთა შრომები ელინოლოგიასა და ლათინისტიკაში / ივ. ჯავახიშვილის სახ. სახ-ფო უნ-ტი; კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2004. - ISBN 99940-31-06-6. - N1. - გვ.161-165. - ნეოგრეცისტიკა. - ლიტ. გვ.165[MFN: 127469]
ახალი საბერძნეთის ისტორიის პერიოდიზაციისათვის / ქეთი ცინცაძე // მნემოსინე=Mnemosyne : სტუდენტთა შრომები ელინოლოგიასა და ლათინისტიკაში / ივ. ჯავახიშვილის სახ. სახ-ფო უნ-ტი; კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2004. - ISBN 99940-31-06-6. - N1. - გვ.171-174. - ნეოგრეცისტიკა. - ლიტ. შენიშვნ. გვ.174[MFN: 127470]
კარლოსი თურქეთში ითამაშებს / ვაჟა დანელია // ახალი ხიდი : საერთაშორისო, ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2007. - N2. - გვ.51-52. - ტექსტი ქართ. და თურქ. ენ.[MFN: 127471]
აბდულაჰ გიული - თურქეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი / ფათიჰ დემირი // ახალი ხიდი : საერთაშორისო, ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2007. - N3/4. - გვ.3-5. - ტექსტი ქართ. და თურქ. ენ.[MFN: 127472]
"ვარდების რევოლუციის" 4 წელი // ახალი ხიდი : საერთაშორისო, ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2007. - N3/4. - გვ.6. - ტექსტი ქართ. და თურქ. ენ.[MFN: 127473]
Recommendation on modern technologies implementation in georgian gas pipelines rehabilitation / G. Koiava // საქართველოს ნავთობი და გაზი / საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური, საინფორმაციო-ანალიტიკური რეფერირებული ჟურნალი. - თბილისი, 2004. - ISSN 1512-0457. - N10. - გვ.121-127. - ბურღვის ტექნიკა და ტექნოლოგია. მართვის ავტომატიზაცია. - რეზიუმე ინგლ. ენ.[MFN: 127474]
მილში სითხის მოძრაობაზე ხაოიანობის გავლენა / შ. მესტვირიშვილი // საქართველოს ნავთობი და გაზი / საერთაშორისო სამეცნიერო-ტექნიკური, საინფორმაციო-ანალიტიკური რეფერირებული ჟურნალი. - თბილისი, 2004. - ISSN 1512-0457. - N10. - გვ.128-130. - ბურღვის ტექნიკა და ტექნოლოგია. მართვის ავტომატიზაცია. - რეზიუმე ინგლ. ენ.. - ლიტ. გვ.130[MFN: 127475]