გიორგი სააკაძე - გმირი თუ მოღალატე?! / გიორგი კამლაძე // ახალი მთვარე : რელიგიურ-საგანმანათლებლო ჟურნალი. - ბათუმი, 2012. - ISSN 1987-6106. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N26. - გვ.26-29. - ისტორიის ფურცლები და ცნობილი ადამიანები[MFN: 129984]
ანოტაცია:  გიორგი სააკაძისა და შაჰ-აბას გალაშქრება კახეთზე
პერსონალია:  სააკაძე გიორგი (მოურავი).
მოხსენიებული პირები:  შაჰ-აბას I (ირანის მეფე "1612"წ.); ერისთავი ნუგზარ (თავადი); ერისთავი მარეხი; მეფე ლუარსაბ (საქართველოს მეფე).
საკვანძო სიტყვები:  ლაშქრობა; ღალატი; ბრძოლები; საქართველოს მეფეები.
1. ილია II, საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი
საკვირაო ქადაგება / საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია II // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 213-2014. - ტ. VI, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.40-43. - სულიერება. - ყოვლადწმინდა სამების საპატრიარქო ტაძარი, 19 იანვარი, 2012 წელი[MFN: 129985]
1. ბაკაშვილი, ნიკო
ინტერვიუ საქართველოს აუდიტორთა, ბუღალტერთა და ფინანსურ მენეჯერთა ფედერაციის გამგეობის თავმჯდომარესთან, ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორ პროფესორ ნიკო ბაკაშვილთან / ნიკო ბაკაშვილი ; ესაუბრა დალი ჩიკვაიძე // აუდიტი, აღრიცხვა, ფინანსები : ყოველთვიური ჟურნალი მეწარმეებისა და ფინანსისტებისათვის. - თბილისი, 2012. - ISSN 1512-083X. - N11(155). - გვ.19-27. - სტუმარი[MFN: 129986]
UDC:  330(479.22)(092)
ჩიკვაიძე, დალი (კორესპ.);