ომი ეგრისში მეცნიერებმაც წავაგეთ / ამირან ცამციშვილი // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2013-2014. - ტ. VI, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.352-353[MFN: 130438]
მეგრული ენობრივი კულტურის შენარჩუნება და განვითარებისათვის ზრუნვა სეპარატიზმი არ არის! / ფაუსტ ნადარაია // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2013-2014. - ტ. VI, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.354-355[MFN: 130442]
საით მიისწრაფოდნენ პროტოქართველები?! / კუკური ფიფია // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2013-2014. - ტ. VI, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.356-357[MFN: 130443]
საქართველოს მოქალაქე და ქართველი სხვადასხვა ცნებებია / ანზორ შონია // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2013-2014. - ტ. VI, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.358-360[MFN: 130444]
ანოტაცია: გამოხმაურება ქართველი ემიგრანტის, ომარ ხახაშვილის, გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკაში" გამოქვეყნებულ წერილზე "მიზეზი და შედეგი: სად იღებს სათავეს კატასტროფა"
ქვეყნის დედაქალაქს - თბილისის ერის ერთიანობისათვის ისტორიულად უდიდესი პასუხისმგებლობა ეკისრება, რასაც მუდამ ნდობის გამართლება უნდა ამშვენებდეს... // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2013-2014. - ტ. VI, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.361-362[MFN: 130446]