• შეთეკაური, თამთა (კორესპ.);
ანოტაცია: ახალი თაობის აღზრდაში სახელმწიფოსა და ეკლესიის როლზე
მოხსენიებული პირები: ჯაფარიძე ანანია (მიტროპოლიტი).
თემატიკა: აღზრდა .
საკვანძო სიტყვები: თაობათა კავშირი ; კომუნისტური იდეოლოგია .
ბროლაძე, ბექა
ბექა ბროლაძე და მარიკა თხელიძე მეორე დუეტისთვის ემზადებიან : ინტერვიუ / ბექა ბროლაძე // რეიტინგი . - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5142. - 28 იანვარი. - N4(538). - გვ.21[MFN: 133091 ]
UDC: 78.0871.2(479.22)
ფოტოები: ბექა ბროლაძე და მარიკა თხელიძე
პერსონალია: ბროლაძე ბექა (მომღერალი); თხელიძე მარიკა (მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები: მუსიკა ; კლიპი .
ეცადეიშვლი, დავით
ზვიად გამსახურდია / დავით ეცადეიშვილი // ინტელექტი : საერთაშორისო პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს მეცნიერებისა და საზოგადოების განვითარების ფონდი "ინტელექტი"; თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-0333. - აგვისტო. - N2(40). - გვ.180-183. - ისტორია. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.183[MFN: 133092 ]
ანოტაცია: ქართველი საზოგადო და პოლიტიკური მოღვაწის ზვიად გამსახურდიას ცხოვრებაზე
პერსონალია: გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები: დუდაევი ჯოხარ (იჩქერიის პრეზიდენტი); კოსტავა მერაბ (საქართველოს ეროვნული გმირი); დოჩანაშვილი გ. (მწერალი); შევარდნაძე ედ. (საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტები .
საკვანძო სიტყვები: საპროტესტო აქციები ; სამხედრო გადატრიალება ; რეპრესიები ; დამოუკიდებლობის აღდგენა .
მალხაზიშვილი, გიორგი (დეკანოზი)
ოჯახური ერთგულების საფუძველი ისევ და ისევ უფალი ღმერთია : ინტერვიუ / გიორგი მალხაზიშვილი ; ესაუბრა თამთა შეთეკაური // კრიალოსანი : ქართული ქრისტიანული ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - N1(83). - გვ.29-31. - ინტერვიუ[MFN: 133093 ]
UDC: 27-45(479.22)
ანოტაცია: ქრისტიანული ოჯახის შექმნის, ცოლ-ქმრის სიყვარულსა და ურთიერთპატივისცემის შესახებ
მოხსენიებული პირები: მალხაზიშვილი გიორგი (მანგლისის სიონის წინამძღვარი).
თემატიკა: ქრისტიანული ქორწინება და ოჯახი .
საკვანძო სიტყვები: ოჯახური ცხოვრების პრობლემები ; ოჯაშის სულიერი ცხოვრება .
dj ბუკლე
ლექს-სენის გულაობა ბიუჯეტის ხარჯზე, ანუ ცნობილების უცნობი სტატუსები / dj ბუკლე // რეიტინგი . - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5142. - 28 იანვარი. - N4(538). - გვ.18-20[MFN: 133094 ]