საბჭოთა ეგზეკუცია ძველ გავაზში / მაია ბურდიაშვილი // ინტელექტი : საერთაშორისო პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს მეცნიერებისა და საზოგადოების განვითარების ფონდი "ინტელექტი"; თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-0333. - დეკემბერი. - N3(41). - გვ.154-156. - ისტორია. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.155[MFN: 133574]
მოხსენიებული პირები:  იმედაშვილი ალექსი (ძველი გავაზის რევკომის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია, XXს..
საკვანძო სიტყვები:  ოკუპაცია.
1. ჯობავა, გვანცა
ინტერნეტი - მსოფლიო სახელმწიფო : ანუ ორიოდ სიტყვით ინტერნეტშემოქმედთა სამინისტროს მიღწევების შესახებ / გვანცა ჯობავა // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-7730. - 5 აპრილი. - N7(189). - გვ.4-5. - ჩვენი ყოფა, წუთისოფელი[MFN: 133575]
ფოტოები:  გვანცა ჯობავა
თემატიკა:  ინტერნეტი; სოციალური ქსელები; პუბლიცისტიკა.
მეუფე თადეოზს : (მირიან იორამაშვილს) / ჯანსუღ ჩარკვიანი // ამერ იმერი : დამოუკიდებელი ლიტერატურული ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2233-3479. - N1. - გვ.93[MFN: 133576]
ანოტაცია:  მეუფე თადეოზისადმი 65 წლის იუბილეს მილოცვა
პერსონალია:  მეუფე თადეოზი (მიტროპოლიტი, მირიან იორამაშვილი).
საკვანძო სიტყვები:  საეკლესიო მოღვაწე.
1. ჭკადუა, შალვა
ბათუმის საკითხი საქართველოსა და ანტანტის ქვეყნებისათვის 1918-1921 წლებში / შალვა ჭკადუა // ინტელექტი : საერთაშორისო პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს მეცნიერებისა და საზოგადოების განვითარების ფონდი "ინტელექტი"; თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-0333. - დეკემბერი. - N3(41). - გვ.157-159. - ისტორია. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.159[MFN: 133577]
UDC:  94(479.22) + 327
მოხსენიებული პირები:  ლოიდი ჯორჯ (ინგლისის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია, XXს.; საერთაშორისო ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  გავლენათა სფეროები; ლონდონის კონფერენცია; პორტო ფრანკო.
1. აბესალაშვილი, გია
"არ შეშინდეთ!" : ექსპრეს-ინტერვიუ / გია აბესალაშვილი // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-7730. - 5 აპრილი. - N7(189). - გვ.6[MFN: 133578]
ფოტოები:  გია აბესალაშვილი
პერსონალია:  აბესალაშვილი გია (მსახიობი).
თემატიკა:  ქართველლი მსახიობები.
"თქვე კურდღლებო, მე ის სიტყვები ლომებისთვის დავწერე..." : ინტერვიუ / ჯანსუღ ჩარკვიანი ; ესაუბრა ლალი პაპასკირი // რეიტინგი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5142. - 18 თებერვალი. - N7(541). - გვ.56-57. - თვალსაზრისი[MFN: 133579]
პაპასკირი, ლალი (კორესპ.);
ფოტოები:  ჯანსუღ ჩარკვიანი
მოხსენიებული პირები:  ამირეჯიბი ჭაბუა (მწერალი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); წულუკიანი თეა (იუსტიციის მინისტრი); ჩარკვიანი თაკო (მუსიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ჟურნალი "ცისკარი"; "ნაციონალური მოძრაობა"; ხელისუფლება; კულტურა.
ადამიანი და თანამდებობა / გია მურღულია // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-7730. - 5 აპრილი. - N7(189). - გვ.7. - ფიქრი და განსჯა[MFN: 133580]
მოხსენიებული პირები:  ნოდუშანი მოჰამედალი ესლამი (ირანელი მწერალი, პუბლიცისტი, მკვლევარი).
1. კალანდაძე, ანა
"პირველი სტიპენდიის ნაწილს ეკლესიას შევწირავ" / ანა კალანდაძე // რეიტინგი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5142. - 18 თებერვალი. - N7(541). - გვ.55[MFN: 133581]
ანოტაცია:  სატელევიზიო პროექტი "ეტალონი"
მოხსენიებული პირები:  დავითაშვილი მალხაზ (თიანეთის გამგებელი); ნადირაშვილი ანა; ჯამაგაძე ეკა; ბადურაშვილი ადომელ; თათარაშვილი ნიკოლოზ; ქისტაური თათია; მოკვერაშვილი ლია; დორეული გიორგი; გოდერძიშვილი ლიკა.
თემატიკა:  სატელევიზიო გადაცემები.
საკვანძო სიტყვები:  თიანეთის საჯარო სკოლები; მოსწავლეები.
1. რას უკავშირდება საბანკო მოგების 2,5-ჯერ შემცირება // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1512-4606. - N1(178). - გვ.5-7, 10-12. - მთავარი თემა[MFN: 133582]