რა შენიშვნა მისცა აკაკი ხორავამ გოგი დოლიძეს : ინტერვიუ / გოგი დოლიძე ; ესაუბრა მერი კობიაშვილი // რეიტინგი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5142. - 18 მარტი. - N11(545). - გვ.42-44. - საოჯახო ალბომი[MFN: 134376]
ფოტოები:  გოგი დოლიძე
პერსონალია:  დოლიძე გოგი (კინომცოდნე).
მოხსენიებული პირები:  დოლიძე ცაგო; მაისურაძე მაყვალა; დოლიძე ზვიადი; დოლიძე ჯარჯი; ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ხორავა აკაკი (მსახიობი).
თემატიკა:  ქართველი კინომცოდნეები.
საკვანძო სიტყვები:  ოჯახი.
1. ბოკუჩავა, ნანა
"ეს ძვირფასი ისტორია იკარგება და ვეღარასოდს აღდგება" : იშხნის რესტავრაცია / ნანა ბოკუჩავა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2013. - 18-24 აპრილი. - N16 (675). - გვ.19[MFN: 134377]
UDC:  726(=353.1)(100)
ანოტაცია:  იშხანში მიმდინარე სარესტავრაციო სამუშაოებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ეკლესია-მონასტრები საზღვარგარეთ.
1. ცეცხლაძე, მურმან
საინვესტიციო პრობლემები ფერმერული მეურნეობის განვითარებაში / მურმან ცეცხლაძე // შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი : შრომები = Труды = Procedings / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი; ბათუმი, 2012. - ISSN 1512-3162. - [ტ.] IV. - გვ.142-160. - (სოციალურ, ეკონომიკურ და იურიდიულ მეცნიერებათა სერია). - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.158-159[MFN: 134378]
UDC:  338.43
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობის ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  აგრარული სექტორი; ინფრასტრუქტურით უზრუნველყოფა; საინვესტიციო პოლიტიკა; ახალი ტექნოლგიები; სასურსათო უშიშროება.
1. ხაბელაშვილი, ნინო
გერმანიის ქართული სათვისტომოს თასი : ქართული საქალაქთაშორისო ტურინირი მინი-ფეხბურთში / ნინო ხაბელაშვილი // ქართული / გერმანიის ქართული სათვისტომოს ჟურნალი. - მიუნხენი, 2012. - ISSN 1868-6591. - მაისი-ივნისი. - გვ.12-15[MFN: 134379]
UDC:  325.2(=353.1) + 796.332
ფოტოები:  გიორგი წიკლაური; გოჩა ნატროშვილი; გიორგი დათაშვილი; ზაალ შეყლაშვილი; გიორგი უშიკაშვილი; დავით მაჩაიძე; სოზარ შარია; რეზო აფხაზავა; გოგოლაძე გიორგი; გიორგი ჩხეიძე; გიორგი დათაშვილი
პერსონალია:  წიკლაური გიორგი (ფეხბურთი); ნატროშვილი გოჩა (მეკარე); დათაშვილი გიორგი ("გუნდ" ფეოლას კაპიტანი).
თემატიკა:  ქართველები საზღვარგარეთ; ფეხბურთი.
საკვანძო სიტყვები:  ტურნირები; პრიზების გადაცემა.
1. ფუტკარაძე, ნოდარ
საინვესტიციო პროექტების ფინანსური ანალიზი / ნოდარ ფუტკარაძე // შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი : შრომები = Труды = Procedings / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი; ბათუმი, 2012. - ISSN 1512-3162. - [ტ.] IV. - გვ.161-165. - (სოციალურ, ეკონომიკურ და იურიდიულ მეცნიერებათა სერია). - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 134380]
UDC:  336.02
თემატიკა:  საფინანსო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსური რესურსები; პროექტის ეფექტიანობა; ობიექტური შეფასება.
1. კაციაშვილი, ეკა
უარყოფითი ნაწილაკების მნიშვნელობის და გამოყენების შეპირისპირებითი ანალიზი ქართულ და ინგლისურ ენებში / ეკა კაციაშვილი // ინტელექტი : საერთაშორისო პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს მეცნიერებისა და საზოგადოების განვითარების ფონდი "ინტელექტი"; თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1512-0333. - აგვისტო. - N2(43). - გვ.199-200. - ფილოლოგია. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.200[MFN: 134381]
UDC:  811.353.1'36 + 811.111'36
თემატიკა:  ქართული ენის გრამატიკა; ინგლისური ენის გრამატიკა.
საკვანძო სიტყვები:  უარყოფითი ზმნიზედები; ნაცვალსახელები; კავშირები.
1. ციმერმანი, ეკატერინე
"სიხარული, რაც საქართველოს კულტურული სამყაროს ხილვამ ამ ადამიანებს მოუტანა არასდროს გახუნდება" : ინტერვიუ / ეკატერინე ციმერმანი ; ესაუბრა თინათინ ჩითინაშვილი // ქართული / გერმანიის ქართული სათვისტომოს ჟურნალი. - მიუნხენი, 2012. - ISSN 1868-6591. - მაისი-ივნისი. - გვ.16-19[MFN: 134382]
UDC:  008(479.22)(09)
ჩითინაშვილი, თინათინ (კორესპ.);
ანოტაცია:  ძველი ანტიკისა და ბიზანტიური ხელოვნების ისტორიის ფაკულტეტის მაგისტრანტის, ეკატერინე ციმერმანის, გეგმები ქართული კულტურის მიმართ
პერსონალია:  ციმერმანი ეკატერინე (მაგისტრანტი).
თემატიკა:  ქართული კულტურის ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  მხატვრობა; არქიტექტურა; იკონოგრაფია.
1. მახარაძე, ანზორ
შერიგების საკითხის ისტორიული ასპექტი 1998 წლის სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მიხედვით / ანზორ მახარაძე // შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი : შრომები = Труды = Procedings / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი; ბათუმი, 2012. - ISSN 1512-3162. - [ტ.] IV. - გვ.166-181. - (სოციალურ, ეკონომიკურ და იურიდიულ მეცნიერებათა სერია). - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.178-179[MFN: 134383]
UDC:  341
თემატიკა:  საერთაშორისო სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  შერიგების (სამედიაციო) ინსტიტუტი; დაზარალებულის საპროცესო სტატუსი; ბრალდების მხარის სტატუსი; კერძო ბრალმდებელი; საპროცესო კანონმდებლობა.
1. აბაშიძე, გივი
გამომძიებლის სამართლებრივი მდგომარეობა სისხლის სამართლის პროცესში / გივი აბაშიძე // შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი : შრომები = Труды = Procedings / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი; ბათუმი, 2012. - ISSN 1512-3162. - [ტ.] IV. - გვ.182-189. - (სოციალურ, ეკონომიკურ და იურიდიულ მეცნიერებათა სერია). - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.188[MFN: 134384]
თემატიკა:  სისხლის სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართალწარმოება; გამომძიებლის უფლებამოსილება; საგამოძიებო მოქმედებები; საპროცესო კანონმდებლობა.
1. ქართული ენის დღისადმი მიძღვნილი კვირეული // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2013. - 18-24 აპრილი. - N16 (675). - გვ.1-2. - ჩანართი: ქართული უნივერსიტეტის გამოცემა, 18-24 აპრილი, 2013 წ.[MFN: 134385]
მოხსენიებული პირები:  ვარდოსანიძე სერგო (უნივერსიეტის რექტორი, პროფესორი); თათარაიძე ეთერ (პოეტი); ფუტკარაძე ტარიელ (ქართველოლოგიის ცენტრის ხელმძღვანელი, უნივერსიტეტის სრული პროფესორი); ჯაფარიძე ანანია (მიტროპოლიტი); შანიძე აკაკი (ენათმეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  ღონისძიება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13434 | 13435 | 13436 | 13437 | 13438 | 13439 | 13440 | 13441 | 13442 | 13443 | 13444 |  შემდეგი »  ბოლო »»