ორიოდე სიტყვა ტექსტისათვის <განგებულება ხორცთ...> / ზურაბ კიკნაძე // ახალი საუნჯე : ტექსტების და კონტექსტების ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 0134-9848. - დეკემბერი. - N1. - გვ.16-18[MFN: 134929]
ლიცენზირებული სიმშვიდე = Licensed quietness : ინტერვიუ / დავით ასათიანი // Copyright : ჟურნალი საავტორო უფლებების შესახებ. - თბილისი, 2012. - გაზაფხული. - გვ.90-95. - The guest. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 134931]
ნამდვილი მონადირე კარგი მეომარიცაა და სამშობლოს ერთგული დამცველიც : "...რაც მთავარია, მონადირეს გულში, სულში და სისხლში უნდა ჰქონდეს გამჯდარი ბუნების სიყვარული" : ინტერვიუ / ვახტო გობეჯიშვილი ; ჩაიწერა გოგიტა ხომასურიძემ // ნადირობა და თევზაობა : საქართველოს მონადირეთა და მეთევზეთა ფედერაციის ყოველთვიური ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2298-0156. - იანვარი. - N1(9). - გვ.42-47[MFN: 134932]
რეფორმირების პროცესი გრძელდება... = The reform process continues... // Copyright : ჟურნალი საავტორო უფლებების შესახებ. - თბილისი, 2012. - გაზაფხული. - გვ.96-104. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 134934]
შინაარსი: სტრუქტურული რეორგანიზაცია; ინფორმაციის სისტემატიზაცია; ხელშეკრულებები; ლიცენზირება/ტარიფები; ჰონორარების შეგროვება/განაწილება; საჯაროობა/გამჭვირვალობა; საზოგადოებრივი ცნობიერება; დარღვევათა პროფილაქტიკა; სასამართლო წარმოება; საერთაშორისო თანამშრომლობა; შეჯამება
ანოტაცია: საქართველოს საავტორო უფლებათა ასოციაციაში მიმდინარე რეფორმების თაობაზე
ანოტაცია: დავის საგანი: "ბუნებრივი გაზის მიწოდების საქმიანობის დერეგულილებისა და ნაწილობრივი დერეგულირების შესახებ" საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრის 2007 წლის 25 სექტემბრის N69 ბრძანების მე-2 პუნქტის სიტყვების - "2008 წლის 1 აგვისტომდე არსებული" - კონსტიტუციურობა საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლთან მიმართებით
ახალი მიღწევების გამოფენა (1941წ.) : ცოტა რამ საქართველოში ნადირობის ისტორიიდან / გოგი ანდრონიკაშვილი // ნადირობა და თევზაობა : საქართველოს მონადირეთა და მეთევზეთა ფედერაციის ყოველთვიური ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2298-0156. - იანვარი. - N1(9). - გვ.54-57[MFN: 134938]