საქართველოს მოქალაქე ბიჭიკო ჭონქაძე და სხვები საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრის წინააღმდეგ (2011 წლის 18 მარტი) = Citizen of Georgia Bichiko Chonkadze and others v.Minister of Energy of Georgia (18 March 2011) = Гражданин Грузии Бичико Чонкадзе и другие против Министра Энергетики Грузии (18 марта, 1011) // საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო გადაწყვეტილებები = Constitutional Сourt of Georgia decisions = Конституционный Суд Грузии решения. - ბათუმი, 2011. - ISSN 1512-1356. - გვ.6-27; 155-170; 257-276. - პარალელ. ტექსტი ქართ., ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 134935]
ანოტაცია: დავის საგანი: "ბუნებრივი გაზის მიწოდების საქმიანობის დერეგულილებისა და ნაწილობრივი დერეგულირების შესახებ" საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრის 2007 წლის 25 სექტემბრის N69 ბრძანების მე-2 პუნქტის სიტყვების - "2008 წლის 1 აგვისტომდე არსებული" - კონსტიტუციურობა საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლთან მიმართებით
კავკასიური შურთხი : საქართველოს ენდემი / თემურ პოპიაშვილი // ნადირობა და თევზაობა : საქართველოს მონადირეთა და მეთევზეთა ფედერაციის ყოველთვიური ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2298-0156. - იანვარი. - N1(9). - გვ.58[MFN: 134939]
კვირჩხალა : საქართველოს ენდემი / შოთა კვარაცხელია // ნადირობა და თევზაობა : საქართველოს მონადირეთა და მეთევზეთა ფედერაციის ყოველთვიური ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2298-0156. - იანვარი. - N1(9). - გვ.59[MFN: 134941]
[ლექსები] / შალვა ბაკურაძე // ახალი საუნჯე : ტექსტების და კონტექსტების ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 0134-9848. - დეკემბერი. - N1. - გვ.18-20[MFN: 134944]
შინაარსი: [საღვთომან ნისლმან]; უოლტ უიტმენი ჯორჯ ბუშის წინააღმდეგ; [უძლეველითა ძა...]; პეიზაჟი დახატული სამრეკლოს ფონზე; ხათუნა თავდგირიძე, მაქსიმ ამელინი და ანა ზოლოტარიოვა შალვა ბაკურაძის შემოქმედებაზე