პაპასკირი, ლალი (კორესპ.);
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
პერსონალია:  ბურჯანაძე გია (მსახიობი, "სახალხო მოძრაობის" ერთ-ერთი ლიდერი).
მოხსენიებული პირები:  ბურჯანაძე კოტე.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული საზოგადოება; საქართველოს ხელისუფლება; პოლიტპატიმრები.
1. ბაკურაძე, შალვა
შინაარსი:  [საღვთომან ნისლმან]; უოლტ უიტმენი ჯორჯ ბუშის წინააღმდეგ; [უძლეველითა ძა...]; პეიზაჟი დახატული სამრეკლოს ფონზე; ხათუნა თავდგირიძე, მაქსიმ ამელინი და ანა ზოლოტარიოვა შალვა ბაკურაძის შემოქმედებაზე
1. პაიჭაძე, ხათუნა
ხათუნა პაიჭაძე მთავარი პროკურატურის პრესმდივნად უცნაურად დაინიშნა : ინტერვიუ / ხათუნა პაიჭაძე ; ესაუბრა ნინო მურღულია // რეიტინგი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5142. - 8 აპრილი. - N14(548). - გვ.34-35[MFN: 134945]
ფოტოები:  ხათუნა პაიჭაძე
პერსონალია:  პაიჭაძე ხათუნა (პროკურატურის პრესმდივანი).
მოხსენიებული პირები:  კბილაშვილი არჩილ (გენერალური პროკურორი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს მთავარი პროკურატურა.
საკვანძო სიტყვები:  ჟურნალისტიკა; "კვირის პალიტრა"; სტატიები.
1. როგორ კვდებოდნენ ცნობილი ღვთისმგმობები // ქვაკუთხედი : ეროვნულ-სარწმუნოებრივი ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - N1(74). - გვ.28-29. - შეშლილი სამყარო[MFN: 134946]
UDC:  929.479.22 + 2
შინაარსი:  ვოლტერი; დევიდ ჰიუმი; ნაპოლეონი; შარლ IX; ჰობბსი; ვ. ი. ლენინი; ზინოვიევი; უინსთონ ჩერჩილი; იაგოდა; ფრიდრიხ ნიცშე; იაროსლავსკი
თემატიკა:  გამოჩენილი ადამიანები; რელიგია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13490 | 13491 | 13492 | 13493 | 13494 | 13495 | 13496 | 13497 | 13498 | 13499 | 13500 |  შემდეგი »  ბოლო »»