კახურაშვილი, გაგაბადრიაშვილი, გიორგი
ფოტოები:  გაგა კახურაშვილი; გიორგი ბადრიაშვილი
ანოტაცია:  საუბარი Airbus-ის ახალი თვითმფრინავების და კომპანია FlyGeorgia-ს შესახებ
ორგანიზაცია:  FlyGeorgia, ავიაკომპანია.
საკვანძო სიტყვები:  უსაფრთხოება; კომფორტი.
1. უშიკიშვილი, ნაზი
[ლექსები] / ნაზი უშიკიშვილი // შუქი სულისა : ლიტერატურულ-მხატვრული ალმანახი / საქართველოს უსინათლოთა კავშირი. - თბილისი, 2009. - N4. - გვ.69-76[MFN: 138021]
შინაარსი:  "მზე მოსდგომია ჩუმად..."; "თავს მოვიტყუებ, რაც..."; გაზაფხული, იები და თქვენ; "არც მიფიქრია..."; გული; 1994; "ისევ იოლად და..."; განშორებამდე; "არ გთხოვ დაბრუნებას..."; მიწიერი სამსჯავრო; "უფრო მიდიან, ვიდრე..."; "მივდივართ ერთად, მზე..."; სამადლობელი; შიში
1. ნათაძე, ნოდარ
ნოდარ ნათაძე: "ვინც მართლა ეროვნულია, ეკრანზე არ გამოაჩენენ" : ინტერვიუ / ნოდარ ნათაძე ; ესაუბრა მანანა გეგია // სარკე. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-9369. - 24-30 აპრილი. - N17(782). - გვ.19[MFN: 138022]
ფოტოები:  ნოდარ ნათაძე
პერსონალია:  ნათაძე ნოდარ ("სახალხო ფრონტის" თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ზაქარეიშვილი პაატა (რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი); კუბლაშვილი კოტე (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); ხაინდრავა ივლიანე (პოლიტიკოსი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის წევრი); ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერმინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (პოლიტიკოსი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; თურქეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ეროვნული მოძრაობა; ქართული მიწები; "ქართული ოცნება"; "ნაციონალური მოძრაობა"; დასავლური ღირებულებები.
1. დობსი, დევიდ
ბრწყინვალე გონება / დევიდ დობსი ; ფოტო კიტრა კაჰანასი // National Geographic საქართველო. - თბილისი, 2013. - ISSN 2298-0512. - ივნისი. - გვ.52-75[MFN: 138023]
UDC:  316.3-063.6
კაჰანა, კიტრა (ფოტოს ავტორი);
ანოტაცია:  თინეიჯერებსა და მათ პრობლემებზე
მოხსენიებული პირები:  კესის ბ. ჯ. (ნეირობიოლოგი); ლუნა ბეატრის (ფსიქიატრი); ბეარდი აბიგაილ (ფსიქოლოგი).
თემატიკა:  თინეიჯერები.
საკვანძო სიტყვები:  თინეიჯერების ფსიქოლოგია; მოზარდის ტვინის კვლევა; "ნერვული მოუქნელობა"; შეგრძნებების ძიება.
1. მამაცაშვილი, ნოდარ
ციკლიდან "შავ-თეთრი სიზმრები" : [ლექსები] / ნოდარ მამაცაშვილი // შუქი სულისა : ლიტერატურულ-მხატვრული ალმანახი / საქართველოს უსინათლოთა კავშირი. - თბილისი, 2009. - N4. - გვ.77-85[MFN: 138024]
შინაარსი:  დიდი ხნის შემდეგ...; ო, მთვარე, მთვარე!; რეცეპტი; ცხოვრება აბრეშუმის ჭიისა; ბულბულის რეკვიემი; მივემგზავრები სიზმრების კუნძულზე; მოვიმძინარე წუხელის თავი; სიბერე; ლოკოკინები
1. ბობოხიძე, აკაკი
აკაკი ბობოხიძე: "ჩვენი გვეგონა, სულ ვიმეფებდით, მაგრამ..." : "პრეზიდენტის გახდომა და ჯანმრთელობა უფრო მნიშვნელოვანი საკითხია, ვიდრე ეს შეიძლება მკითხველებს მოეჩვენოთ" : ინტერვიუ / აკაკი ბობოხიძე ; ესაუბრა მანანა გეგია // სარკე. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-9369. - 24-30 აპრილი. - N17(782). - გვ.17-18. - პოლიტიკა[MFN: 138025]