წარსულში დაბრუნება / ნაზირა კაკულია // ბიულეტენი / აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2013. - მარტი-აპრილი. - N2 (63). - გვ.4-5[MFN: 138540]
ანოტაცია:  8 მარტისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე
მოხსენიებული პირები:  ქეცბა სვეტლანა (საქართველოსა და აფხაზეთის ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწე); მანჯგალაძე მამუკა (მომღერალი); ჯავახიშვილი ბექა (მომღერალი); ზეიკიძე ვახტანგ (მომღერალი).
თემატიკა:  დღესასწაულები.
საკვანძო სიტყვები:  მოგონებები; საღამოები.
1. სვანური საგალობლების საღამო // ბიულეტენი / აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2013. - მარტი-აპრილი. - N2 (63). - გვ.5[MFN: 138541]
UDC:  27-534.5 + 008(479.22)
ანოტაცია:  15 მარტს საქართველოს საპატრიარქოს ტელევიზიის დარბაზში გამართულ სვანური მუსიკის საღამოზე
მოხსენიებული პირები:  გუნია ბიძინა (დეკანოზი); საღლიანი ერეკლე (პოეტი); გასვიანი აკაკი (მწერალი); მიქაბერიძე რუსლან (მსახიობი); როსტომაშვილი დათო (პაროდისტი).
თემატიკა:  გალობა; ქართული კულტურა.
საკვანძო სიტყვები:  ფოლკლორული ანსამბლები; საბრძოლო ხელოვნება; საგალობლები.
1. პოეზიის საღამო ტექნიკურ უნივერსიტეტში // ანეული : ლიტერატურული ჟურნალი / კულტურულ-საგანმანათლებლო საზოგადოება "ანეული". - თბილისი, 2013. - N1. - გვ.68[MFN: 138542]
ანოტაცია:  გიორგი ცხვიტარიას პოეზია
პერსონალია:  ცხვიტარია გიორგი (პოეტი).
მოხსენიებული პირები:  შაიშმელაშვილი თამარ (პოეტი); ცერცვაძე თემურ (პოეტი).
1. ცინაძე, ლალი
განათლების დონე საქართველოში / ლალი ცინაძე // ხელისუფლება და საზოგადოება = Power and society = Власть и общество : პრაქტიკა, თეორია, ისტორია : ღია დიპლომატიის ასოციაციის სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის კათედრა. - თბილისი, 2013. - ISSN 1512-374X. - ტომი I, N2(26). - გვ.45-50. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.49[MFN: 138543]
მოხსენიებული პირები:  პატარაია გურამ (რეჟისორი, კინოდოკუმენტალისტი); გოგებაშვილი იაკობ (პედაგოგი, მწერალი, საზოგადო მოღვაწე); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე); წერეთელი აკაკი (მწერალი, პოეტი); ვაჟა-ფშაველა (პოეტი); ბოცვაძე ლუარსაბ (პედაგოგი, პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე); როსტომაშვილი ივანე (პედაგოგი, ჟურნალისტი, საზოგადო მოღვაწე); მუსხელიშვილი ნიკო (მათემატიკოსი).
თემატიკა:  განათლების სისტემა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული დამწერლობა; ჰაგიოგრაფიული ძეგლები; ეკლესია-მონასტრები; რუსეთთან შეერთება; თბილისის უნივერსიტეტი; პოლიტექნიკური ინსტიტუტი; თბილისის კონსერვატორია; სამხატვრო აკადემია; მეცნიერებათა აკადემია.
1. გაბისკირია, გიორგი
აღდგომა; უდასასრულო დასაწყისი; ღამის ფიქრებში : [ლექსები] / გიორგი გაბისკირია // ანეული : ლიტერატურული ჟურნალი / კულტურულ-საგანმანათლებლო საზოგადოება "ანეული". - თბილისი, 2013. - N1. - გვ.69. - დებიუტი[MFN: 138544]