ანოტაცია:  სამართალწარმოების განხორციელების გონივრულ ვადებზე
თემატიკა:  სასამართლოები.
საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო სისტემა; სისხლის სამართალი; სამოქალაქო სამართალი.
1. საქართველოს პირველი ჩემპიონატი პარიკმახერებს, ვიზაჟისტებსა და მანიკიურის სპეციალისტებს შორის // სალონი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2233-3819. - ზაფხული. - N2(21). - გვ.13-31[MFN: 138918]
ფოტოები:  თამუნა შარაშენიძე; ლუდმილა აბრამოვა; სერგეი სტროგალევი; მარინა არაქელიანი; ვაჟა მხითარიანი
მოხსენიებული პირები:  აბრამოვა ლუდმილა (უკრაინის პარიკმახერებისა და კოსმეტოლოგების ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი); არაქელიანი მარინა (სომხეთის პარიკმახერებისა და კოსმეტოლოგების ფედერაციის პრეზიდენტი); დავიდოვა იდა (სომხეთის პარიკმახერებისა და კოსმეტოლოგების ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი); სტროგალევი ალექსეი (მანიკურის სკოლა-სტუდიის დირექტორი (მოსკოვი)); ჩხენკელი მაია (საქართველოს სალონებისა და ესთეტიკური ცენტრების ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი); აკოფიანი რობერტ (საქართველოს ფედერაციის ტერენერი); კასიმოვი პარუირ (საქართველოს ფედერაციის ტრენერი); სუჯაშვილი ვაჟა (საქართველოს ფედერაციის ტრენერი); შავერდაშვილი მაკა (საერთაშორისო კლასის სპეციალისტი ვიზაჟის კატეგორიაში); კეზეროვა ელგა (საერთაშორისო კლასის სპეციალისტი ვიზაჟის კატეგორიაში (ისრაელი)); მხითარიანი ვაჟა (სალონთა ქსელის - დევაჟანის (მოსკოვი) მფლობელი, საერთაშორისო კლასის ოსტატი); კვირიკაშვილი ანა (ჟურნალ "სალონის" რედაქტორი); ნოზაძე ნანა (სილამაზის სალონ "ნანოს" ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  სილამაზის ინდუსტრია.
საკვანძო სიტყვები:  ნომინაცია; დაჯილდოება; ვარცხნილობები; მაკიაჟი; ვიზაჟი; ხელით ხატვა.
1. მამათა შეგონებანი // თბილისელები. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-569X. - 4-10 თებერვალი. - N6(632). - გვ.25[MFN: 138919]
მოხსენიებული პირები:  მარკოზ მოსაგრე.
1. თევდორაშვილი, გიორგი (დკანოზი)
რატომ უშვებს ღმერთი ჩვენზე განსაცდელებს და როდის შეიძლება დაღუპოს ადამიანი სიკეთემ : ინტერვიუ / მამა გიორგი (თევდორაშვილი) ; ესაუბრა ნათია უტიაშვილი // თბილისელები. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-569X. - 4-10 თებერვალი. - N6(632). - გვ.24[MFN: 138920]
პერსონალია:  თევდორაშვილი გიორგი (ნარიყალას წმინდა ნიკოლოზის სახელობის ეკლესიის წინამძღვარი).
1. გოგიაშვილი, რევაზ
საქართველოს საზღვაო პორტების მდგომარეობა, პერსპექტივა და მათი მნიშვნელობა ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებაში / რევაზ გოგიაშვილი, თეონა გიორგაშვილი ; ხელმძღვანელი პროფ.ნათია ჟოჟუაშვილი // სტუდენტთა სამეცნიერო შრომების კრებული / გორის სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2012. - ISSN 2233-3320. - N3. - გვ.95-97. - ლიტ-რა გვ.97[MFN: 138921]
გიორგაშვილი, თეონა
თემატიკა:  საზღვაო პორტები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ტვირთების ტრანსპორტირება; ტერმინალები.
1. ნიშნიანიძე, რუსუდან
სუფთა წერა დიდებისათვის / რუსუდან ნიშნიანიძე // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-7730. - 14 ივნისი. - N12(194). - გვ.30-34. - თქმა მართლისა[MFN: 138922]
ფოტოები:  რუსუდან ნიშნიანიძე
ანოტაცია:  ინტერნეტ სივრცეში პოპულარულ საიტზე "ბურუსი" გამოქვეყნებული სტატიის - "გიორგი გამყრელიძე: პოეტთა მეფედ არჩევა" - კრიტიკა და გამომცემლობა "მერიდიანის" მიერ გამოცემულ წიგნში: "ქართული გენი უცხოტომელთა სამსახურში. 100 რჩეული ბიოგრაფია" დაშვებული უზუსტობების შესახებ
პერსონალია:  გამყრელიძე გიორგი (ემიგრანტი პოეტი); პაპაშვილი გიორგი (ემიგრანტი მწერალი, მოქანდაკე).
მოხსენიებული პირები:  ტაბიძე გალაკტიონ (პოეტი); გურიელი-ჭყონია არჩილ (ქართველი ემიგრანტი); მაჩაბელი გიორგი (აშშ-ში პარფიუმერიის ფუძემბდებელი); პო ედგარ ალან (ამერიკელი მწერალი); უიტმანი უოლტ (ამერიკელი მწერალი); ო'ჰენრი (ამერიკელი ნოველისტი).
საკვანძო სიტყვები:  საავტორო უფლება.
რომელი ლეგენდა უკავშირდება ალექსანდრე მელიქ-აზარიანცის "შემოსავლიანი სახლის" მშენებლობას და რომელი ცნობილი რევოლუციონერის სიცოცხლე დასრულდა ვერის დაღმართზე / უშანგი რუხაძე // თბილისელები. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-569X. - 4-10 თებერვალი. - N6(632). - გვ.23.31[MFN: 138923]
ფოტოები:  ალექსანდრე მელიქ-აზარიანცი; მელიქ-აზარიანცის "შემოსავლიანი სახლი" (1920-იან წლებში); მელიქ-აზარიანცის სახლის თანამედროვე ხედი; ზემელის აფთიაქი (1910 წ.); ვერის დაღმართი (1910 წ.)
შინაარსი:  მელიქ-აზარიანცის "შემოსავლიანი სახლი"; ზემელის აფთიაქი; ვერის დაღმართი
მოხსენიებული პირები:  მელიქ-აზარიანცი ალექსანდრე (მეცენატი); ობოლონსკი ნიკოლოზ (არქიტექტორი); ზემელი ევგენი (აფთიაქარი); ელბაქიძე არკადი (რევოლუციონერი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13888 | 13889 | 13890 | 13891 | 13892 | 13893 | 13894 | 13895 | 13896 | 13897 | 13898 |  შემდეგი »  ბოლო »»