ფოტოები:  გიორგი მალაშხია
შინაარსი:  ზომიერების ცნება; ზომიერება როგორც ცხოვრების პირობები; უკმარობა; ზომიერების ზეიმისკენ
ანოტაცია:  ბუნებრივი და სოციოგენური პირობების გავლენით ადამიანთა მენტალიტეტის ფსიქო-სოციალური თვისების ჩამოყალიბების თაობაზე
1. რუხაძე, უშანგი
რომელ წელს გაუქმდა სასაფლაო ვერის ბაღის ტერიტორიაზე და რომელი წლიდან აღარ დადის ტრამვაი მელიქიშვილის ქუჩაზე / უშანგი რუხაძე // თბილისელები. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-569X. - 6-12 მაისი. - N19(645). - გვ.23,31. - ფოტოისტორია. - მასალაში გამოყენებულია ფრანგმენტები წიგნიდან: თ. კვირკველია "ძველთბილისური დასახელებანი" (გამომცემლობა "საბჭოთა საქართველო", თბილისი, 1985)[MFN: 140202]
ფოტოები:  ამჟამინდელი ვერის ბაღის ტერიტორია (ა. როინაშვილის ფოტო, მეცხრამეტე საუკუნე); ვერის ბაღი (კიროვის პარკი) საბჭოთა დროს; მელიქიშვილის ქუჩა საბჭოთა პერიოდში (1940-იანი წლები); ხედი მელიქიშვილის ქუჩაზე (1950-იანი წლები); ხედი ფილარმონიაზე და მელიქიშვილის ქუჩის დასაწყისი (თანამედროვე ხედი); ხედი მელიქიშვილის ქუჩაზე (1960-იანი წლები); ფილარმონია (1970-იანი წლები); სასტუმრო "საქართველო" (თანამედროვე ხედი); ქალაქის ტუბერკულოზის ინსტიტუტის პირველი შენობა (1931 წელი)
შინაარსი:  ვერე; ვერეს ბაღი; ფილარმონია; მელიქიშვილის ქუჩა
მოხსენიებული პირები:  ბაგრატიონი ვახუშტი (ისტორიკოსი); მაჭავარიანი ა. (აგრონომ-დეკორატორი); დანიბეგაშვილი რაფიელ (მოგზაური); ალექსი-მესხიშვილი ვ. (არქიტექტორი); ღუდუშაური გ. (არქიტექტორი); ჩხენკელი ივანე (არქიტექტორი); ბერძენიშვილი მერაბ (მოქანდაკე).
1. ზუკაკიშვილი, ქეთი
პოსტკომუნისტური ევროპის "დაბრუნებული" ლიდერები / ქეთი ზუკაკიშვილი // ტაბულა. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-8931. - ივლისი. - N127. - გვ.65-68. - მსოფლიო[MFN: 140203]
UDC:  32(4)(092)
ფოტოები:  ვალდას ადამკუსი; მილო ჯუკანოვიჩი; რობერტ ფიცო; ედგარ სავისაარი; ვიქტორ ორბანი; სალი ბერიშა; ივარს გოდმანისი; მილოშ ზემანი; ვაცლავ კლაუსი; მარტ ლაარი
მოხსენიებული პირები:  ორბანი ვიქტორ (უნგრეთის პრემიერ-მინისტრი); ზემანი მილოშ (ჩეხეთის პრეზიდენტი); კლაუსი ვაცლავ (ჩეხეთის ყოფილი პრეზიდენტი); მეჩიარი ვლადიმირ (სლოვაკეთის სახალხო პარტიის ლიდერი); ფიცო რობერტ (სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრი); ძირუნდა მიკოლას (სლოვაკეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, საგარეო საქმეთა მინისტრი); ლაარი მარტ (ესტონეთის ცენტრალური ბანკის ხელ-ლი); სავისაარი ედგარ (ტალინის მერი); გოდმანისი ივარს (ლატვიის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); შკელე ანდრის (ბიზნესმენი, ლატვიის სახალხო პარტიის ლიდერი); სილაჯიჩი ჰარის; პაჰორი ბორუტ (სლოვენიის პრეზიდენტი); დრონოვშეკი იანეშ (სლოვენიის ყოფილი პრემიერი); იანშა იანეშ (სლოვენიის ყოფილი პრემიერი); ცრვენკოვსკი ბრანკო (მაკედონიელი პოლიტიკოსი); მესიჩი სტიპე (ხორვატი პოლიტიკოსი); ჯუკანოვიჩი მილო (იუგოსლავიელი პოლიტიკოსი); ბერიშა სალი (ალბანეთის ყოფილი პრეზიდენტი); ვალენსა ლეხ (პოლონეთის ყოფილი პრეზიდენტი); კაჩინსკი ლეხ (პოლონეთის ყოფილი პრეზიდენტი); კაჩინსკი იაროსლავ (პოლონეთის პრემიერ-მინისტრი); ბორისოვი ბოიკო (ბულგარეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ბრაზაუსკასი ალგირდას (ლიტვის პირველი პრეზიდენტი); კუბილიუსი ანდრიუს (ლიტვის ყოფილი პრემიერი); პაქსასი რონალდას (ლიტვის ყოფილი პრემიერი).
თემატიკა:  ევროპელი პოლიტიკური მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  ავტორიტარიზმი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14016 | 14017 | 14018 | 14019 | 14020 | 14021 | 14022 | 14023 | 14024 | 14025 | 14026 |  შემდეგი »  ბოლო »»