1. ბავშვთა სულიერი ზრდის სამსახურში // ბიულეტენი / აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2013. - ISSN 2298-0865. - მაისი-ივნისი. - N3(64). - გვ.3-4[MFN: 141085]
ანოტაცია:  ბავშვთა და მოზარდთა მუსიკალური კვირეულის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  გულორდავა მარიკა (ვოკალისტთა ორგზის საერთაშორისო კონკურსის ლაურეატი); ჯიქია სალომე (მუსიკოსი); ყიფიანი ანა (მოსკოვის პეტრე ჩაიკოვსკის სახ. სახ-ფო კონსერვატორიის სტუდენტი); თოდუა ალუდა (მუსიკოსი); კვანტალიანი დავით (მხატვარი); ბუკია ნინო (ნიჭიერთა ათწლედის მოსწავლე); ბუკია ეფემია (ნიჭიერთა ათწლედის მოსწავლე); მანაგაძე ნიკოლოზ (მოსწავლე); კვარაცხელია ანა (მოსწავლე); ქარაია სალომე (მოსწავლე); ღურწკაია ნია (მოსწავლე); ფანჩვიძე მარიამ (მოსწავლე); ფანჩვიძე თამარ (მოსწავლე); ფანჩვიძე ალექსი (მოსწავლე); აზარაშვილი ვაჟა (კომპოზიტორი); ლომდარიძე ელიზბარ (კომპოზიტორი); მესხი ნინო (მუსიკოლოგი, კვირეულის ორგანიზატორი).
ორგანიზაცია:  აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრი.
თემატიკა:  იძულებით გადაადგილებული პირები; მუსიკა.
საკვანძო სიტყვები:  "ჩემი აფხაზეთი".
1. ზამბახიძე, მაკა
მაკა ზამბახიძეს და რატი დურგლიშვილს ევროვიზიის კარს უკეტავენ : "გვაინტერესებს, შემდგარი დუეტის ნაცვლად ევროპას ახალი დუეტი რატომ წარუდგინეს" : ინტერვიუ / მაკა ზამბახიძე, რატი დურგლიშვილი ; ესაუბრა ლანა კიკნაძე // სარკე. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-9369. - 3-9 ივლისი. - N27(793). - გვ.6-7[MFN: 141086]
დურგლიშვილი, რატიკიკნაძე, ლანა (კორესპ.);
ფოტოები:  მაკა ზამბახიძე და რატი დურგლიშვილი
პერსონალია:  ზამბახიძე მაკა (მომღერალი); დურგლიშვილი რატი (მომღერალი).
მოხსენიებული პირები:  გელოვანი სოფო (მომღერალი); ტატიშვილი ნოდიკო (მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსი "ევროვიზია"; მუსიკა; დუეტი "ჯორჯია".
1. ახლოური, დავით
ნიკო ნიკოლაძე / დავით ახლოური // ჩვენი უნივერსიტეტი : გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტის ყოველთვიური ჟურნალი. - გორი, 2013. - ISSN 2233-3185. - N17. - გვ.54-59. - თარიღი[MFN: 141087]