ზოგი ლექსიკური ერთეულისათვის ტაოურ დიალექტში / მაია მიქაუტაძე // ქართველური მემკვიდრეობა / აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - ქუთაისი, 2013. - ISSN 1512-0953. - [ტ.]XVI. - გვ.140-144. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.143[MFN: 141830]
ანოტაცია:  "საუბართან" დაკავშირებული ლექსიკური ერთეულები ტაოელთა მეტყველებაში
მოხსენიებული პირები:  ფუტკარაძე ტ. (ენათმეცნიერი).
თემატიკა:  ლინგვისტიკა; დიალექტები.
საკვანძო სიტყვები:  მბობა; ლაპარაკი; ხვარათი; იარენობა.
1. ცინარიძე, ოთარ
ხიჭაურში უნივერსიტეტის დაფუძნება ღვთიური წყალობაა / ოთარ ცინარიძე // ლაკლაკეთი : სალიტერატურო-სამხატვრო, სამეცნიერო-პოპულარული და საზოგადოებრივი ჟურნალი. - შუახევის რაიონი, სოფელი წაბლანა, 2013. - N1. - გვ.8-11[MFN: 141831]
ფოტოები:  მეუფე სპირიდონი და ბიძინა ივანიშვილი
მოხსენიებული პირები:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ვაჟა-ფშაველა (მწერალი); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ნიკოლაძე ნიკო (საზოგადო მოღვაწე); გოგებაშვილი იაკობ (საზოგადო მოღვაწე); წერეთელი აკაკი (მწერალი).
ორგანიზაცია:  ხაჭაურის უნივერსიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  განათლება; აკრედიტაცია; სტუდენტები.
1. ნიკოლაძე-ლომსიანიძე, ნორა
ფოლკლორის სწავლება საჯარო სკოლაში / ნორა ნიკოლაძე-ლომსიანიძე // ქართველური მემკვიდრეობა / აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - ქუთაისი, 2013. - ISSN 1512-0953. - [ტ.]XVI. - გვ.144-149. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.149[MFN: 141832]
UDC:  373.5 + 398(=353.1)
ანოტაცია:  ქართული ფოლკლორის სწავლების პრობლემებზე საჯარო სკოლებში
მოხსენიებული პირები:  გოგებაშვილი იაკობ (პედაგოგი); იოსელიანი პლატონ (ისტორიკოსი); ჩუბინაშვილი დ. (ენათმეცნიერი); უმიკაშვილი პეტრე (ფოლკლორისტი); ყიფიანი დიმიტრი (პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე); ხუსკივაძე თეოფილე (პედაგოგი); ოცხელი იოსებ (პედაგოგი); ხუნდაძე სილოვან (პედაგოგი).
თემატიკა:  საშუალო სკოლა; ქართული ფოლკლორი.
საკვანძო სიტყვები:  ხალხური სიტყვიერება; სასკოლო პროგრამები; სახელმძღვანელოები; მითები.
1. გორთმაშვილი, გიორგი
ქაოსი და კოსმოსი / გიორგი გორთმაშვილი // ფილოლოგიის ფაკულტეტის ახალგაზრდა მეცნიერთა შრომები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2005. - წიგნი მეცხრე. - ეძღვნება დიდი ქართველი პოეტის დავით გურამიშვილის დაბადების 300 წლისთავს. - გვ.53-60. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.60[MFN: 141833]