ფოტოები:  ილჰამ ალიევი და ვლადიმირ პუტინი; რუსტამ იბრაგიმბეკოვი
ანოტაცია:  რუსტამ იბრაგიმბეკოვის ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობის შესახებ აზერბაიჯანში
პერსონალია:  იბრაგიმბეკოვი რუსტამ (სცენარისტი, დრამატურგი).
მოხსენიებული პირები:  ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); ალეკპეროვი ვაგიტ (ნავთობკომპანია ლუკოილის პრეზიდენტი); აგალაროვი არაზ (მაგნატი); ხალილოვი ისკანდერ (ოლიგარქი); ისმაილოვი ტელმან (ოლიგარქი); აბასოვი აბას ("მილიარდერთა კავშირის" წევრი, ყოფილი ვიცეპრემიერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქ. პრეზიდენტი); ვოლოდინი ვიაჩესლავ (რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე); ლავროვი სერგეი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); შოიგუ სერგეი (რუსეთის თავდაცვის მინისტრი); ნოვაკი ალექსანდრ (რუსეთის ენერგეტიკის მინისტრი); სეჩინი იგორ (როსნეფტის ხელ-ლი); შაჰინოღლუ ელხან (კვლევითი ცენტრ ატლასის ხელ-ლი); აბდულაევი როვგან (SOCAR-ის ხელ-ლი); დე ვაალი თომას (კარნეგის ცენტრის მიმომხილველი).
თემატიკა:  არჩევნები აზერბაიჯანში.
საკვანძო სიტყვები:  "მილიარდერთა კავშირი"; "ქართული სცენარი".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 14321 | 14322 | 14323 | 14324 | 14325 | 14326 | 14327 | 14328 | 14329 | 14330 | 14331 |  შემდეგი »  ბოლო »»