ფოტოები:  ბიძინა ივანიშვილი
ანოტაცია:  ქვეყანაში ნაციონალური მოძრაობის დროს წარმოშობილი პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრები.
საკვანძო სიტყვები:  354(479.22)(092).
1. ტყეშელაშვილი, გოჩა
ქართული დღე ავღანეთში : "მინდოდა, ჯარისკაცები გამემხნევებინა და თავად დავრჩი გამხნევებული!.." : ინტერვიუ / გოჩა ტყეშელაშვილი ; ესაუბრა ნინო მურღულია // რეიტინგი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5142. - 23 სექტემბერი. - N38(572). - გვ.36-38. - ვიზიტი[MFN: 145572]
მურღულია, ნინო (კორესპ.);
ფოტოები:  გოჩა ტყეშელაშვილი; პაატა ბურჭულაძე, ირაკლი ალასანია და გოჩა ტყეშელაშვილი
ანოტაცია:  საუბარი გოჩა ტყეშელაშვილთან ირაკლი ალასანიასა და პაატა ბურჭულაძესთან ერთად, ავღანეთში ქართველ ჯარისკაცებთან სტუმრობის გამო
პერსონალია:  ტყეშელაშვილი გოჩა (გადაცემა "ეტალონის" ავტორი და წამყვანი).
მოხსენიებული პირები:  ბურჭულაძე პაატა (მომღერალი); ალასანია ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); ქართველიშვილი გიორგი (ისტორიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ჯარისკაცები; ანსამბლი "შვიდკაცა".
1. ქებულაძე, კახაბერ
კიტა აბაშიძე საქართველო-რუსეთის ურთიერთობათა შესახებ / კახაბერ ქებულაძე // ინტელექტი : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს მეცნიერებისა და საზოგადოების განვითარების ფონდი "ინტელექტი"; თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; ქუთაისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2006. - ISSN 1512-0333. - N3(26). - გვ.65-66. - რეზ. ქართ., ინგლ. და რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.66[MFN: 145573]
UDC:  94(479.22:470)
ანოტაცია:  კიტა აბაშიძის მიერ რუსულ ენაზე დაწერილი პუბლიცისტური ხასიათის წერილის "სამარცხვინო ომი" მიმოხილვა
პერსონალია:  აბაშიძე კიტა (ლიტერატურათმცოდნე, კრიტიკოსი, პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის იმპერია; 1905-1907წწ. რევოლუცია; ქართველი ხალხი; თავისუფლებისთვის ბრძოლა; კავკასიის დაპყრობა.
1. პიროვნული განვითარების სავარჯიშოები ანუ ნლპ-ს ოთხი ტექნიკა, რომელიც შეცვლის თქვენს ცხოვრებას : ამ სტატიაში მე შევეხები ზოგიერთ, მეტ-ნაკლებად ეფექტურ ტექნიკებს, რომელიც უკეთესი შედეგების მისაღწევად აუცილებელია ქცევების განხორციელებაში // ფენომენი : ჟურნალი შეუცნობელზე, ამოუხსნელზე, იდუმალზე.... - თბილისი, 2013. - ივლისი. - N7. - გვ.35-36. - ნეიროლინგვისტური პროგრამირება[MFN: 145574]
UDC:  159.9
შინაარსი:  ტექნიკა N1 დისოციაცია ანუ გამიჯვნა; ტექნიკა N2 სიტუაციის შინაარსისთვის ახალი ჩარჩოს მორგება; ტექნიკა N3 "ღუზის ჩაშვება"; ტექნიკა N4 ურთიერთგაგება