საქართველო საჯალათო კუნძზე : ჩვენი ქვეყნის ისტორიული ტერიტორიის გადანაწილება დიდ იმპერიებს შორის (1700-1921) / ვახტანგ გურული // ისტორიანი : ისტორიულ-შემეცნებითი ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2233-3843. - ნოემბერი. - N11(35). - გვ.30-32. - საქართველო და გარე სამყარო. - (დასასრული. დასაწყისი იხ. "ისტორიანი" N 2-4, 9-10)[MFN: 148867]
ანოტაცია:  ყარსის 1921 წლის 13 ოქტომბრის ხელშეკრულება და აჭარის საკითხი
მოხსენიებული პირები:  ელიავა შალვა (სამხედრო და საზღვაო საქმეთა სახალხო კომისარი); სვანიძე ალექსანდრე (საგარეო საქმეთა და ფინანსთა სახალხო კომისარი); განეცკი იაკობ (საბჭოთა რუსეთის საგარეო საქმეთა სახალხო კომისარიატის კოლეგიის წევრი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია, XX ს..
საკვანძო სიტყვები:  ყარსის კონფერენცია; მოლაპარაკებები; შეთანხმებები.
1. ვარადა, ნატა
ეპისტოლე დავით აღმაშენებლის ეპიტაფიას / ნატა ვარადა // ART ხომლი : საზოგადოებრივ-კულტურული ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2298-0873. - იანვარი-თებერვალი. - N2. - გვ.54-57. - შენდობა გეთქვათ[MFN: 148868]
UDC:  94 + 930.271(=353.1)
ანოტაცია:  უძველესი საფლავები და საფლავის ქვებზე წარწერებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ხოსრო-მირზა (ქართველი მეფე); დადიანი ლევან (თავადი); გურიელი მამია; მარიამი (დედოფალი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; ეპიტაფიები.
საკვანძო სიტყვები:  სასაფლაოს ქვები.
1. შური - განკითხვის მიზეზი / მოამზადა სოფიო თავაძემ // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5045. - 10-23 ოქტომბერი. - N21(237). - გვ.10. - განკითხვა[MFN: 148869]