საქართველო საჯალათო კუნძზე : ჩვენი ქვეყნის ისტორიული ტერიტორიის გადანაწილება დიდ იმპერიებს შორის (1700-1921) / ვახტანგ გურული // ისტორიანი : ისტორიულ-შემეცნებითი ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2233-3843. - ნოემბერი. - N11(35). - გვ.30-32. - საქართველო და გარე სამყარო. - (დასასრული. დასაწყისი იხ. "ისტორიანი" N 2-4, 9-10)[MFN: 148867]
ანოტაცია: ყარსის 1921 წლის 13 ოქტომბრის ხელშეკრულება და აჭარის საკითხი
მოხსენიებული პირები:ელიავა შალვა (სამხედრო და საზღვაო საქმეთა სახალხო კომისარი); სვანიძე ალექსანდრე (საგარეო საქმეთა და ფინანსთა სახალხო კომისარი); განეცკი იაკობ (საბჭოთა რუსეთის საგარეო საქმეთა სახალხო კომისარიატის კოლეგიის წევრი).
მხილება, განკითხვისაგან განსხვავებით, ამ ადამიანისთვის სარგებლის მომტანი უნდა იყოს : ინტერვიუ / კონსტანტინე სურგულაძე, ნანა ანჯაფარიძე, გია იასაშვილი, მამა ალექსანდრე (ცანავა) ; ესაუბრა ამირან-ლაზარე სინაურიძე // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5045. - 10-23 ოქტომბერი. - N21(237). - გვ.11-14. - განკითხვა[MFN: 148872]
გაბნევის მრუდის და მისი წარმოებულობის გამოყენება კონკურენციის შესწავლის პროცესში / გურამ ლეჟავა, ბორის ლეჟავა // სამეცნიერო შრომების კრებული / კავკასიის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-8869. - გვ.18-34. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.33[MFN: 148873]
ეკონომიკური კრიზისის გავლენა მსოფლიო ეკონომიკაზე, მისი მიზეზები და დაძლევის მექანიზმები / დავით ასლანიშვილი, ქრისტინე ომანაძე // სამეცნიერო შრომების კრებული / კავკასიის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-8869. - გვ.35-45. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.44[MFN: 148876]
ანოტაცია: 2007 წელს დაწყებული მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის გამომწვევი მიზეზების და მის შესაკავებლად წარმოებული ფინანსური პოლიტიკის ზოგიერთი მიმრათულების კვლევა აშშ-ს მაგალითზე