UDC:  271.22-523.4(479.22)(560)
წიქარიშვილი, ლევანკოღუაშვილი, შალვა
ფოტოები:  ყველის ციხე; წმ. სტეფანეს მთავარი ტაძარი
ანოტაცია:  თურქეთში, ისტორიული ტაო-კლარჯეთის ტერიტორიაზე, ფოცხვრის ხეობის ზემო ნაწილში დაფიქსირებული რამდენიმე ქართული არქიტექტურული ძეგლის - ეკლესიის, მონასტრის და ციხის შესახებ მოპოვებული ინფორმაცია (ყველის ციხე, ვაჩეძორის მონასტერი, წმ. სტეფანეს ეკლესია)
პერსონალია:  ბასილი ზარზმელი (IX-X საუკუნეების მწერალი და საეკლესიო მოღვაწე); თაყაიშვილი ექვთიმე (ისტორიკოსი, არქეოლოგი, საზოგადო მოღვაწე).
მოხსენიებული პირები:  წმ. მოწამე გობრონი.
თემატიკა:  ქართული ეკლესია-მონასტრები თურქეთში.
საკვანძო სიტყვები:  ისტორიული ტაო; ქართული არქიტექტურა; კედლის მხატვრობა; ასომთავრული წარწერა.
1. ზაკაშვილი, ლიკა
ფლექსი - ჩემი ამერიკული ოჯახი / ლიკა ზაკაშვილი // NAEC.GE / გამოცდების ეროვნული ცენტრი. - თბილისი, 2013. - ISSN 2346-7509. - N[1]. - გვ.41-43[MFN: 148940]
UDC:  37(479.22:73)
ფოტოები:  ლელა ოქრომელიძე
ანოტაცია:  ამერიკის საგანმანათლებლო გაცვლითი პროგრამა "ფლექსის" გამარჯვებული ლელა ოქრომელიძე ამერიკული შთაბეჭდილებების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  გრედლი ბლინ ("ფლექსის" პროგრამის იდეის ავტორი); ვაჭაკიძე თამილა ("ფლექსის" პროგრამის კოორდინატორი).
თემატიკა:  საგანმანათლებლო სისტემა.
საკვანძო სიტყვები:  შესარჩევი ტურები; პროგრამის მიზანი; მოსამზადებელი ტრენინგები.
დრამატული დროის იგავი : (თავი ბიოგრაფიული რომანიდან "ვითა სიზმარი ღამისა (რევაზ გაბაშვილის ცხოვრების ქრონიკა)") / როსტომ ჩხეიძე // ლიტერატურული პალიტრა. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5053. - დეკემბერი. - N12(111). - გვ.6-7[MFN: 148941]