UDC:  271.22-726.3(479.22)
ანოტაცია:  დიაკონ დიმიტრი ვეკუას მღვდლად კურთხევის შესახებ
პერსონალია:  ვეკუა დიმიტრი (მღვდელი).
მოხსენიებული პირები:  შარაშენიძე გერასიმე (ზუგდიდისა და ცაიშის მიტროპოლიტი).
1. გუშარაშვილი, გიორგი
ნეიტრალიტეტის დასასრული ჩრდილოეთ ევროპაში? / გიორგი გუშარაშვილი // ტაბულა. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-8931. - დეკემბერი. - N132. - გვ.59-61[MFN: 150541]
ანოტაცია:  ფინეთის და შვედეთის უსაფრთხოების პოლიტიკის ისტორიული კონტექსტი
მოხსენიებული პირები:  გორანსონი სვერკერ (შვედეთის გენერალური შტაბის მეთაური).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო ბაზები; რუსეთის მილიტარიზმი; სამშვიდობო მისია.
1. მცხეთის სამთავროს წმ. ნინოს სახელობის დედათა მონასტერი : [ფოტო] // მაყვლოვანი : სამთავროს წმიდა ნინოს დედათა მონასტრის პერიოდული გამოცემა. - მცხეთა, 2013. - ISSN 1987-5207. - 17 დეკემბერი. - N4(13). - გარეკანის პირველი გვ.[MFN: 150542]
UDC:  271.22-523.4(479.22)
1. მაშ სადღაა სიქადული? განქარებულა : XXV კვირა სულთმოფენობიდან / მოამზადა ნინო გაგოშაშვილმა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2013. - 12-18 დეკემბერი. - N42 (698). - გვ.6-7. - სამოციქულოს განარტება[MFN: 150543]
1. "მე ვარ კარი: ჩემ მიერ თუ ვინმე შევიდეს, ცხონდეს" : იოანეს სახარება : თავი X / წმინდა იოანე ოქროპირის მიხედვით მოამზადა ნანა ბოკუჩავამ // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2013. - 12-18 დეკემბერი. - N42 (698). - გვ.7-8[MFN: 150544]