სოსო ირემაშვილი და უცნობი სტალინი / ელზა ნაბახტეველი // არქიიდეა : ქართული ჟურნალი. - თბილისი, 2006. - N2 (4). - გვ.35-38[MFN: 150955 ]
UDC: 329.15(479.22)(092) + 341.322.6
ფოტოები: სოსო ირემაშვილი; იოსებ სტალინი
ანოტაცია: იოსებ სტალინის ბავშვობის მეგობრის, სოსო ირემაშვილის მიერ გერმანიაში გამოცემული წიგნის "სტალინი და საქართველოს ტრაგედია" შესახებ (1932 წელი)
პერსონალია: სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); ირემაშვილი სოსო (სოციალ-დემოკრატი).
თემატიკა: საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწეები ; რეპრესიები .
საკვანძო სიტყვები: სტალინის ბავშვობა და ახალგაზრდობა ; გორის სასულიერო სემინარია ; შეურიგებელი ოპონენტი ; სამხედრო დისციპლინა ; საბჭოთა რეჟიმი ; ნოსტალიგია ; მწვავე დეპრესია .
გაბუნია, ლაშა
თბ-ილი-სური რუსული ჯგუფი / ლაშა გაბუნია // თბილისი OUT : თბილისის კულტურული გზამკვლევი. - თბილისი, 2013. - N37. - გვ.52[MFN: 150956 ]
ანოტაცია: გასული საუკუნის 80-იანი წლების რუსულენოვანი ქართული ჯგუფის "ილის" შესახებ
პერსონალია: ბუნინი ვიტალი (მუსიკოსი); გაილიტი სერგეი (მუსიკოსი); გულჩევსკი გენადი (მუსიკოსი); მგელაძე ვლადიმერ (მუსიკოსი); სარიანი არტურ (მუსიკოსი); ფანცულაია ნუგზარ (მუსიკოსი).
თემატიკა: მუსიკალური ჯგუფები .
საკვანძო სიტყვები: რიტმ-ენდ-ბლუზი .
დასვენება მტკვრის ნაპირზე / ირმა კახურაშვილი // თბილისი OUT : თბილისის კულტურული გზამკვლევი. - თბილისი, 2013. - N37. - გვ.54[MFN: 150957 ]
UDC: 712.28(479.22-25)
ანოტაცია: დედაენის ბაღის შესახებ
პერსონალია: ამაშუკელი ელგუჯა (მოქანდაკე).
თემატიკა: თბილისის ბაღები და პარკები .
საკვანძო სიტყვები: დედაენის ძეგლი ; ვორონცოვის ხიდი ; კოლორიტული ადგილი .
ისრაელი - საქართველო: მეგობრობა გრძელდება // ახალი აგრარული საქართველო : სამეცნიერო-საინფორმაციო ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-8729. - დეკემბერი. - N12(32). - გვ.8. - თანამშრომლობა[MFN: 150958 ]