სოსო ირემაშვილი და უცნობი სტალინი / ელზა ნაბახტეველი // არქიიდეა : ქართული ჟურნალი. - თბილისი, 2006. - N2 (4). - გვ.35-38[MFN: 150955]
UDC:  329.15(479.22)(092) + 341.322.6
ფოტოები:  სოსო ირემაშვილი; იოსებ სტალინი
ანოტაცია:  იოსებ სტალინის ბავშვობის მეგობრის, სოსო ირემაშვილის მიერ გერმანიაში გამოცემული წიგნის "სტალინი და საქართველოს ტრაგედია" შესახებ (1932 წელი)
პერსონალია:  სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); ირემაშვილი სოსო (სოციალ-დემოკრატი).
თემატიკა:  საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწეები; რეპრესიები.
საკვანძო სიტყვები:  სტალინის ბავშვობა და ახალგაზრდობა; გორის სასულიერო სემინარია; შეურიგებელი ოპონენტი; სამხედრო დისციპლინა; საბჭოთა რეჟიმი; ნოსტალიგია; მწვავე დეპრესია.
1. გაბუნია, ლაშა
თბ-ილი-სური რუსული ჯგუფი / ლაშა გაბუნია // თბილისი OUT : თბილისის კულტურული გზამკვლევი. - თბილისი, 2013. - N37. - გვ.52[MFN: 150956]
ანოტაცია:  გასული საუკუნის 80-იანი წლების რუსულენოვანი ქართული ჯგუფის "ილის" შესახებ
პერსონალია:  ბუნინი ვიტალი (მუსიკოსი); გაილიტი სერგეი (მუსიკოსი); გულჩევსკი გენადი (მუსიკოსი); მგელაძე ვლადიმერ (მუსიკოსი); სარიანი არტურ (მუსიკოსი); ფანცულაია ნუგზარ (მუსიკოსი).
თემატიკა:  მუსიკალური ჯგუფები.
საკვანძო სიტყვები:  რიტმ-ენდ-ბლუზი.
დასვენება მტკვრის ნაპირზე / ირმა კახურაშვილი // თბილისი OUT : თბილისის კულტურული გზამკვლევი. - თბილისი, 2013. - N37. - გვ.54[MFN: 150957]
UDC:  712.28(479.22-25)
ანოტაცია:  დედაენის ბაღის შესახებ
პერსონალია:  ამაშუკელი ელგუჯა (მოქანდაკე).
თემატიკა:  თბილისის ბაღები და პარკები.
საკვანძო სიტყვები:  დედაენის ძეგლი; ვორონცოვის ხიდი; კოლორიტული ადგილი.
1. ისრაელი - საქართველო: მეგობრობა გრძელდება // ახალი აგრარული საქართველო : სამეცნიერო-საინფორმაციო ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-8729. - დეკემბერი. - N12(32). - გვ.8. - თანამშრომლობა[MFN: 150958]