ჰქონდა თუ არა რომანი პატრიცია კაასთან კახა ბაკურაძეს და როგორ ურთიერთობაშია ის ჟერარ დეპარდიესთან : ინტერვიუ / კახა ბაკურაძე ; ესაუბრა ეკა პატარაია // თბილისელები. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-569X. - 23-29 დეკემბერი. - N52(678). - გვ.79[MFN: 152331]
ყირგიზი მწერლის დიპლომატიური კარიერა და მარკად "ქცეული" ნაწარმოებები // რეიტინგი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-5142. - 9 დეკემბერი. - N49(583). - გვ.38-40. - წიგნის მოყვარულთა კლუბი[MFN: 152333]
სასოფლო-სამეურნეო კვლევისა და ინოვაციური სისტემის გარდაქმნის სტრატეგია / გ. ალექსიძე // საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის მოამბე : ყოველკვარტალური სამეცნიერო ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1512-2743. - სექტემბერი. - [ტ.] 32. - გვ.15-17. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 152334]
სამართალდამცავ სტრუქტურებს რეალური რეფორმები ესაჭიროებათ / ზურაბ ჩხაიძე // კრიმინოლოგი : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი / გრიგოლ რობაქიძის სახ. უნივერსიტეტის კრიმინოლოგიის ინსტიტუტი; დანაშაულობის კვლევისა და პროგნოზირების ცენტრი. - თბილისი, 2012-2013. - ISSN 1512-3804. - N1 (7-8). - გვ.107-109. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 152338]
აგრარული მეცნიერების განვითარების ცალკეული პრობლემები და მათი დაძლევის წინადადებების შესახებ / გ. ალექსიძე, გ. ჯაფარიძე // საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის მოამბე : ყოველკვარტალური სამეცნიერო ჟურნალი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1512-2743. - სექტემბერი. - [ტ.] 32. - გვ.18-19. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 152339]
თბილის ევროპის დასახვედრად ემზადება / თამარ ჩხატარაშვილი // ოლიმპიელი / საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის პერიოდული გამოცემა. - თბილისი, 2013. - N36. - გვ.18-22[MFN: 152340]
ანოტაცია: 2015 წელს თბილისში ჩასატარებელი ევროპის ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალის საორგანიზაციო საკითხები
მოხსენიებული პირები:როგე ჟაკ (საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტის ყოფილი პრეზიდენტი); ახვლედიანი ალექსი (თბილისი 2015-ის საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარე); ჯაფარიძე ალექსანდრე (თბილისი 2015-ის საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).