ცრემლებით სავსე სული : (ლეო ჭეიშვილი - არგენტინაში მოღვაწე ქართველი შემოქმედი) / მარიამ მარჯანიშვილი // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-7730. - 7 თებერვალი. - N3(21). - გვ.30-33. - სად წაიყვან სადაურსა[MFN: 154843]
UDC:  821.353.1.09 + 325.2(=353.1)
ფოტოები:  ლეო ჭეიშვილი
პერსონალია:  ჭეიშვილი ლეონიდე (ლეო) (მეცნიერი, პოეტი, მხატვარი).
მოხსენიებული პირები:  ნოზაძე ვიქტორ (მკვლევარი); ნიკოლეიშვილი ავთანდილ (მკვლევარი); პაპავა თამარ (მეცნიერი); პაპავა აკაკი (მეცნიერი).
თემატიკა:  ლიტერატურული კრიტიკა; ქართველი ემიგრანტები.
საკვანძო სიტყვები:  ლექსები; ფერწერა; ნახატები; სამეცნიერო კვლევები; პოლიტიკური ემიგრანტები.
1. ფიფია, კუკური
საქართველოს სახელმწიფოებრიობის ქომაგნი, თუ უცხო ქვეყნის აგენტები? / კუკური ფიფია // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო-სამეცნიერო აკადემია. - თბილისი-ფასიზი, 2014-2015. - ტომი VII, ფაზისის აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.369-370[MFN: 154844]
UDC:  811.353.32
ანოტაცია:  მეგრული ენის წინააღმდეგ წარმოებული კამპანიის შესახებ (მეცნიერის თვალსაზრისი)
მოხსენიებული პირები:  ჯაფარიძე ანანია (მიტროპოლიტი); ფუტკარაძე ტარიელ (ფილოლოგი).
თემატიკა:  მეგრული ენა.
საკვანძო სიტყვები:  მეგრული (იბერიული) ენა; ქართული ენის დიალექტი.
1. ნერგაძე, ნიკო
რა უშველის ქართულ როკს? / ნიკო ნერგაძე // მამული : შემეცნებით-საზოგადოებრივი ჟურნალი ამერიკაში. - ამერიკა, 2012. - აგვისტო. - N1(69). - გვ.23-27[MFN: 154845]
UDC:  78(479.22)
ანოტაცია:  ქართული ესტრადის, მუსიკალური ჯგუფებისა და მუსიკოს-შემსრულებლების კრიტიკა
მოხსენიებული პირები:  წურწუმია ლელა (მომღერალი); ჯოხაძე ანრი (მომღერალი); მიქაბერიძე გიგა (მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები:  მუსიკის ტექსტი; მოდური მომღერლები; როკ-ჯგუფები; ინგლისური სიმღერები.
1. ცინცაძე, სოსო (პოლიტოლოგი)
რამ დაამარცხა მიხეილ სააკაშვილი : სოსო ცინცაძე: "ყველა შევთანხმდეთ, რომ სააკაშვილი უკვე არის ისტორიული პიროვნება" : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე ; ესაუბრა მანანა გეგია // სარკე. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-569X. - 20-26 ნოემბერი. - 47(812). - გვ.19-20[MFN: 154846]
UDC:  323(479.22) + 32(479.22)(092)
ფოტოები:  სოსო ცინცაძე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (ექსპრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები:  ლომაია კახა (განათლების ყოფილი მინისტრი); ბენდუქიძე კახა (ბიზნესმენი); ვაშაძე გრიგოლ (საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი); ზურაბიშვილი სალომე (დიპლომატი); შევარდნაძე ედუარდ (ექსპრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); მარგველაშვილი გიორგი (საქართველოს პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; აფხაზეთი.
თემატიკა:  საქართველოს საშინაო პოლიტიკა; ქართველი პოლიტიკოსები.
საკვანძო სიტყვები:  მეცნიერება; განათლება; დემოკრატია; ეკონომიკა; საქართველო-რუსეთის ომი; ხუდონჰესი.
1. მეგრელი (პაპავა), ივანე
ღვთიური სული და პედაგოგიური მეცნიერების როლი ახალი თაობის აღზრდის საქმეში / ივანე მეგრელი (პაპავა) // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო-სამეცნიერო აკადემია. - თბილისი-ფასიზი, 2014-2015. - ტომი VII, ფაზისის აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.371-372[MFN: 154847]
ფოტოები:  ივანე მეგრელი (პაპავა)
საკვანძო სიტყვები:  სასულიერო და საერო განათლება; ბავშვის ზნეობრივი აღზრდა; მშობლიური ენა და ლიტერატურა.
1. კალანდაძე, ანასტასია (რუსუდან)
[ლექსები] / ანასტასია (რუსუდან) კალანდაძე // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო-სამეცნიერო აკადემია. - თბილისი-ფასიზი, 2014-2015. - ტომი VII, ფაზისის აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.373-374. - ლექსებს ახლავს ივანე კიღურიძისა და იური სიხარულიძის წინასიტყვაობა[MFN: 154848]
ფოტოები:  ანასტასია (რუსუდან) კალანდაძე
შინაარსი:  გალობა სამყაროს შემოქმედს ("ვეფხისტყაოსნის" მოტივებზე); გრაალის ვარდები; ბროწეულის ელეგია; წითელი თოვლი; საადის; ჭინჭრის ბუნება ანუ ქართული ფენომენი...; გალაკტიონს
1. ყანდაშვილი, მიშო (პიანისტი)
ბახი, ვაისინბერგი, The doors და სხვა = Bach, weissenberg, the doors and others : [ინტერვიუ] / მიშო ყანდაშვილი // COPYRIGHT : ჟურნალი საავტორო უფლებების შესახებ = Magazine about copyright. - თბილისი, 2013. - შემოდგომა. - N8. - გვ.38-45. - ქართველები უცხოეთში. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 154849]