Национальное государство в условиях глобализации / Самир Джафаров // კულტურათაშორისი კომუნიკაციები=Intercultural communications=Межкультурные коммуникации : საერთაშორისო სამეცნიერო-პერიოდული გამოცემა. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-4363. - N22. - გვ.130-134. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.133-134[MFN: 160356 ]
ანოტაცია: ეროვნული სახელმწიფო გლობალიზაციის პირობებში
თემატიკა: გლობალიზაცია ; სახელმწიფო .
აბიათარი, ივანე
DeSheli-ს ინოვაციური ელიტური კოსმეტიკა უკვე საქართველოშია / ივანე აბიათარი ; ესაუბრა ლალი ჩხიკვაძე // ოჯახის მკურნალი : სამედიცინო პოპულარული ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-5037. - 15-28 მაისი. - N10(331). - გვ.15[MFN: 160357 ]
UDC: 687.55
• ჩხიკვაძე, ლალი (კორესპ.);
ანოტაცია: ღეროვანი უჯრედების და მასზე დამზადებული კოსმეტიკური საშუალებების სასარგებლო თვისებების შესახებ
თემატიკა: კოსმეტოლოგია .
სალაღაია, ეკა
ჰყავდა თუ არა შაჰ-აბას პირველს ქართველი ბებია და რატომ მოაკვლევინა მან ქართლის მეფე ლუარსაბ მეორე / ეკა სალაღაია // თბილისელები . - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 14-20 აპრილი. - N15(694). - გვ.72. - საქართველოს მეფეები[MFN: 160358 ]
UDC: 929.731(479.22) + 94(479.22)
ანოტაცია: ლუარსაბ მეორეს შესახებ
პერსონალია: ლუარსაბ მეორე (ქართლის მეფე (1592-1622)).
მოხსენიებული პირები: აბას I (ირანის შაჰი); სააკაძე გიორგი (დიდი მოურავი); თეიმურაზ პირველი (ქართლ-კახეთის მეფე); ბარათაშვილი შადიმან (ქართლის სამეფოს პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა: ქართველი მეფეები ; საქართველოს ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: ტაშისკარის ბრძოლა ; ქართლის სამეფო ; ქრისტიანობა ; მაჰმადიანობა ; წმინდანად შერაცხვა .
ანჩაბაძე, ირაკლი
ცულები გვიანანტიკური და ადრეშუასაუკუნეების ჩრდილო-დასავლეთ კოლხეთში : (აფხაზეთი) / ირაკლი ანჩაბაძე // კულტურათაშორისი კომუნიკაციები=Intercultural communications=Межкультурные коммуникации : საერთაშორისო სამეცნიერო-პერიოდული გამოცემა. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-4363. - N22. - გვ.135-142. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - ლიტ-რა გვ.139-140. - ტაბ. I-III. გვ.140-141[MFN: 160359 ]
UDC: 902(479.224)
ანოტაცია: აფხაზეთის ტერიტორიაზე აღმოჩენილი საბრძოლო ცულების შესახებ
მოხსენიებული პირები: უვაროვა პ. (არქეოლოგი); ჯაფარიძე ო. (არქეოლოგი); ვორონოვი ი. (არქეოლოგი); კაზანსკი მ. (არქეოლოგი); ხოშტარია ნ. (არქეოლოგი); კუფტინი ბ. (არქეოლოგი).
საკვანძო სიტყვები: სამაროვნები ; ყუაკვერიანი ცულები ; ცულ-წერაქვები ; "წებელდური ცულები" .
ბიბილაშვილი, ზაზა
რა სარგებლობა მოაქვს ოცნებას? / ზაზა ბიბილაშვილი // ტაბულა . - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-8931. - აპრილი. - N136. - გვ.26-27[MFN: 160360 ]
ანოტაცია: საქართველოს მმართველი პოლიტიკური ძალის "ქართული ოცნების" მთავარი მიღწევები
მოხსენიებული პირები: ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: თავისუფალი მედია ; დამოუკიდებელი სასამართლო ; კერძო საკუთრება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 16031 | 16032 | 16033 | 16034 | 16035 | 16036 | 16037 | 16038 | 16039 | 16040 | 16041 | შემდეგი » ბოლო »»