Национальное государство в условиях глобализации / Самир Джафаров // კულტურათაშორისი კომუნიკაციები=Intercultural communications=Межкультурные коммуникации : საერთაშორისო სამეცნიერო-პერიოდული გამოცემა. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-4363. - N22. - გვ.130-134. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.133-134[MFN: 160356]
ანოტაცია:  ეროვნული სახელმწიფო გლობალიზაციის პირობებში
თემატიკა:  გლობალიზაცია; სახელმწიფო.
1. აბიათარი, ივანე
DeSheli-ს ინოვაციური ელიტური კოსმეტიკა უკვე საქართველოშია / ივანე აბიათარი ; ესაუბრა ლალი ჩხიკვაძე // ოჯახის მკურნალი : სამედიცინო პოპულარული ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-5037. - 15-28 მაისი. - N10(331). - გვ.15[MFN: 160357]
UDC:  687.55
ჩხიკვაძე, ლალი (კორესპ.);
ანოტაცია:  ღეროვანი უჯრედების და მასზე დამზადებული კოსმეტიკური საშუალებების სასარგებლო თვისებების შესახებ
თემატიკა:  კოსმეტოლოგია.
1. სალაღაია, ეკა
ჰყავდა თუ არა შაჰ-აბას პირველს ქართველი ბებია და რატომ მოაკვლევინა მან ქართლის მეფე ლუარსაბ მეორე / ეკა სალაღაია // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 14-20 აპრილი. - N15(694). - გვ.72. - საქართველოს მეფეები[MFN: 160358]
UDC:  929.731(479.22) + 94(479.22)
ანოტაცია:  ლუარსაბ მეორეს შესახებ
პერსონალია:  ლუარსაბ მეორე (ქართლის მეფე (1592-1622)).
მოხსენიებული პირები:  აბას I (ირანის შაჰი); სააკაძე გიორგი (დიდი მოურავი); თეიმურაზ პირველი (ქართლ-კახეთის მეფე); ბარათაშვილი შადიმან (ქართლის სამეფოს პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა:  ქართველი მეფეები; საქართველოს ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ტაშისკარის ბრძოლა; ქართლის სამეფო; ქრისტიანობა; მაჰმადიანობა; წმინდანად შერაცხვა.
1. ანჩაბაძე, ირაკლი
ცულები გვიანანტიკური და ადრეშუასაუკუნეების ჩრდილო-დასავლეთ კოლხეთში : (აფხაზეთი) / ირაკლი ანჩაბაძე // კულტურათაშორისი კომუნიკაციები=Intercultural communications=Межкультурные коммуникации : საერთაშორისო სამეცნიერო-პერიოდული გამოცემა. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-4363. - N22. - გვ.135-142. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.. - ლიტ-რა გვ.139-140. - ტაბ. I-III. გვ.140-141[MFN: 160359]
UDC:  902(479.224)
ანოტაცია:  აფხაზეთის ტერიტორიაზე აღმოჩენილი საბრძოლო ცულების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  უვაროვა პ. (არქეოლოგი); ჯაფარიძე ო. (არქეოლოგი); ვორონოვი ი. (არქეოლოგი); კაზანსკი მ. (არქეოლოგი); ხოშტარია ნ. (არქეოლოგი); კუფტინი ბ. (არქეოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  სამაროვნები; ყუაკვერიანი ცულები; ცულ-წერაქვები; "წებელდური ცულები".
1. ბიბილაშვილი, ზაზა
რა სარგებლობა მოაქვს ოცნებას? / ზაზა ბიბილაშვილი // ტაბულა. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-8931. - აპრილი. - N136. - გვ.26-27[MFN: 160360]
ანოტაცია:  საქართველოს მმართველი პოლიტიკური ძალის "ქართული ოცნების" მთავარი მიღწევები
მოხსენიებული პირები:  ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  თავისუფალი მედია; დამოუკიდებელი სასამართლო; კერძო საკუთრება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 16031 | 16032 | 16033 | 16034 | 16035 | 16036 | 16037 | 16038 | 16039 | 16040 | 16041 |  შემდეგი »  ბოლო »»