საქართველოს საპატრიარქო წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის თასისა და მედლების მოსაპოვებლად 2014 წლის 10-11 მაისს ტარდება მოსწავლეთა IV პირად-გნდური საგნობრივი ოლიმპიადა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2014. - 1-6 მაისი. - N17 (717). - გვ.4. - ჩანართი: ქართული უნივერსიტეტის გამოცემა N16, 24-30 აპრილი 2014 წ.[MFN: 161555]
სევდიანი გახსენება : (ალი სამსონაძის ცხოვრება და ღვაწლი საარქივო სამმართველოში დაცული პირადი ფონდის მასალების მიხედვით) / იზა ბაუჟაძე // არხეიონი = Archeion / აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის საქვეუწყებო დაწესებულება - საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2013. - ISSN 2233-3541. - [ტ.] VI. - გვ.39-44. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.44[MFN: 161556]
ადამიანო, შენ რომ საკუთარი თავის ფასი იცოდე! / არქიმანდრიტი არსენი (პაპაჩოკი) ; მასალა მოამზადა ნინო გულიაშვილმა // მრევლი : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - N168. - გვ.23-26. - ჯორჯე კებაშის წიგნიდან: "რუმინული პატერიკის ფურცლები"[MFN: 161559]
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საელჩოები და საკონსულოები საზღვარგარეთ 1918-1921 წლებში / ოთარ გოგოლაშვილი // არხეიონი = Archeion / აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის საქვეუწყებო დაწესებულება - საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2013. - ISSN 2233-3541. - [ტ.] VI. - გვ.45-53. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.53[MFN: 161560]
ინტერვიუ თბილისის მერობის კანდიდატთან ბატონ დავით ნარმანიასთან / დავით ნარმანია ; ესაუბრა ლოიდ ქარჩავა // ახალი ეკონომისტი : საერთაშორისო რეცენზირებადი და რეფერირებადი სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-4649. - N1. - გვ.5-8. - მთავარი თემა[MFN: 161561]
შინაარსი: როგორ ველაპარაკოთ მოზარდს რწმენის შესახებ?; მოზარდს გაუჭირდა ეკლესიაში დგომა; თუ სკოლაში დაარიგებენ ანკეტებს იუვენალური იუსტიციის (არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების) შესახებ; რატომ არის ცუდი საქმის გაკეთება ადვილი, სიკეთის ქმნა კი რთული
Автохтонное население Марокко - Берберы - основной носитель местного обычниго права, этапы в процессе признания его права самоопределения / Камен Дончев // არხეიონი = Archeion / აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის საქვეუწყებო დაწესებულება - საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2013. - ISSN 2233-3541. - [ტ.] VI. - გვ.54-59. - გამოყენებული ლიტ. გვ.59[MFN: 161563]