ადამიანო, შენ რომ საკუთარი თავის ფასი იცოდე! / არქიმანდრიტი არსენი (პაპაჩოკი) ; მასალა მოამზადა ნინო გულიაშვილმა // მრევლი : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - N168. - გვ.23-26. - ჯორჯე კებაშის წიგნიდან: "რუმინული პატერიკის ფურცლები"[MFN: 161559]
ანოტაცია:  მამა არსენი სულის ცხონებაზე, ღვთის სასწაულებზე...
პერსონალია:  პაპაჩოკი არსენ (არქიმანდრიტი, 1914-2011).
თემატიკა:  რუმინელი სასულიერო პირები.
საკვანძო სიტყვები:  ლოცვა; ღვთისაკენ სწრაფვა; საუკუნო სასუფეველი; მადლი.
1. გოგოლაშვილი, ოთარ
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საელჩოები და საკონსულოები საზღვარგარეთ 1918-1921 წლებში / ოთარ გოგოლაშვილი // არხეიონი = Archeion / აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის საქვეუწყებო დაწესებულება - საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2013. - ISSN 2233-3541. - [ტ.] VI. - გვ.45-53. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.53[MFN: 161560]
UDC:  94(479.22)"1918-1921"
ანოტაცია:  ქართული დიპლომატიის ისტორია
პერსონალია:  რამიშვილი ნოე (საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის პირველი თავმჯდომარე); ჩხენკელი აკაკი (საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ავალიშვილი ზურაბ (იურისტი); ახმეტელი ლადო (დიპლომატი); ახმეტელაშვილი ვლადიმერ (დიპლომატი); სუმბათაშვილი ალექსანდრე (დიპლომატი); ერისთავი სიდამონ (დიპლომატი); ხუნდაძე გაბრიელ (დიპლომატი); ალშიბაია გრიგოლ (დიპლომატი); მდივანი სიმონ (დიპლომატი); მახარაძე გერასიმე (დიპლომატი); ლამბაშიძე დავით (დიპლომატი); თევზაია ვიქტორ (დიპლომატი); როსტომაშვილი ი. (დიპლომატი).
მოხსენიებული პირები:  ლეონტი მროველი (ქართველი მოღვაწე); დევისი ლესლი (ამერიკის კონსული); ბურკგრადი ფრიდრიხ (გერმანიის ვიცე-კონსული); ვარნეკე გ.ხ. (დანიის ვიცე-კონსული); შელი ეთხერ (თურქეთის გენერალური კონსული); სტივენსი პატრიკ (ინგილისის კონსული); კორტანტა ვიკონტი გენრიხ (ესპანეთის საპატიო ვიცე-კონსული); შლელი გენრიხ (ნიდერლანდების უშტატო კონსული).
თემატიკა:  საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული დემოკრატია; საერთაშორისო ავტორიტეტი.
1. ნარმანია, დავით (თბილისის მერობის კანდიდატი)
ინტერვიუ თბილისის მერობის კანდიდატთან ბატონ დავით ნარმანიასთან / დავით ნარმანია ; ესაუბრა ლოიდ ქარჩავა // ახალი ეკონომისტი : საერთაშორისო რეცენზირებადი და რეფერირებადი სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-4649. - N1. - გვ.5-8. - მთავარი თემა[MFN: 161561]
ქარჩავა, ლოიდ (კორესპ.);
ფოტოები:  დავით ნარმანია
თემატიკა:  პოლიტიკოსები; არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  რეფორმები; საზოგადოებასთან ურთიერთობა; საარჩევნო პროგრამა; კონსულტაციები.
1. გუმეროვი, პაველ (მღვდელი)
რწმენისკენ მიმავალ გზაზე, ოჯახზე, როგორც ციხე-სიმაგრეზე და კეთილ საქმეებზე / მღვდელი პაველ გუმეროვი ; თარგ. მარინე მენთეშაშვილმა // მრევლი : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - N168. - გვ.27-29[MFN: 161562]
UDC:  27-184.3 + 27-4
მენთეშაშვილი, მარინე (მთარგმნ.);
შინაარსი:  როგორ ველაპარაკოთ მოზარდს რწმენის შესახებ?; მოზარდს გაუჭირდა ეკლესიაში დგომა; თუ სკოლაში დაარიგებენ ანკეტებს იუვენალური იუსტიციის (არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების) შესახებ; რატომ არის ცუდი საქმის გაკეთება ადვილი, სიკეთის ქმნა კი რთული
მოხსენიებული პირები:  სტენიაევი ოლეგ (მღვდელი); მამა კირილე (ბერი).
თემატიკა:  ღვთის რწმენა; ღვთის მსახურება.
საკვანძო სიტყვები:  სიკეთის კეთება; ღვთის სახლი; ღვთისმსახურება; ცოდვა.
1. Дончев, Камен
Автохтонное население Марокко - Берберы - основной носитель местного обычниго права, этапы в процессе признания его права самоопределения / Камен Дончев // არხეიონი = Archeion / აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის საქვეუწყებო დაწესებულება - საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2013. - ISSN 2233-3541. - [ტ.] VI. - გვ.54-59. - გამოყენებული ლიტ. გვ.59[MFN: 161563]
გეოგ.დასახელება:  მაროკო.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 16152 | 16153 | 16154 | 16155 | 16156 | 16157 | 16158 | 16159 | 16160 | 16161 | 16162 |  შემდეგი »  ბოლო »»