ცხენოსნობა, როგორც სპორტული აქტივობა = Horseback Riding as a sports activity / დავით ფარულავა // ეგო ჟურნალი = EGO MAG. - თბილისი, 2014. - ISSN 2233-3614. - მაისი. - N05(25). - გვ.48-50. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენებზე[MFN: 162129]
ანოტაცია:  ცხენოსნობის განვითარების ისტორია
თემატიკა:  ცხენოსნობა.
საკვანძო სიტყვები:  საცხენოსნო ტურიზმი; ოლიმპიური ტურნირი; ხედნილობა; კონკური; სამჭიდი.
1. საქართველო. შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
"მიზნობრივი სოციალური დახმარების დანიშვნისა და გაცემის წესის დამტკიცების შესახებ" საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის 2006 წლის 22 აგვისტოს N225/ნ ბრძანებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე : ბრძანება N01-24/ნ : ქ. თბილისი 15 აპრილი 2014 წელი // გადასახადები : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-9156. - აპრილი. - N4. - გვ.46-47. - ოფიფიალური დოკუმენტები[MFN: 162130]
1. როსტიაშვილი, ნათია
ჟანგისფერი სამყურა : [მოთხრობა] / ნათია როსტიაშვილი // ანეული : ლიტერატურული ჟურნალი / კულტურულ-საგანმანათლებლო საზოგადოება "ანეული". - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-9717. - მარტი. - N1. - გვ.29-31[MFN: 162131]
ფოტოები:  ნათია როსტიაშვილი
"სახელმწიფო პენსიის/საპენსიო პაკეტისა და სახელმწიფო კომპენსაციის დანიშვნისა და გაცემის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის 2006 წლის 10 თებერვლის N46/ნ ბრძანებაში ცვლიბების შეტანის შესახებ : ბრძანება N01-29/ნ : ქ. თბილისი 7 მაისი 2014 წელი // გადასახადები : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-9156. - აპრილი. - N4. - გვ.48-49. - ოფიფიალური დოკუმენტები[MFN: 162132]
1. სამხარაძე, ალექსანდრე ("ჯინს გალერი ჯგუფის" გენერალური დირექტორი)
იუბილე და განსაკუთრებული ჯილდო - "ჯინს გალერი ჯგუფი" Golden Brand 2013-ის გამარჯვებულია = An anniversary and a special prize - Jeans Gallery Group of the Golden Brand 2013 : ინტერვიუ / ალექსანდრე სამხარაძე ; ესაუბრა ელენე გრძელიძე // ეგო ჟურნალი = EGO MAG. - თბილისი, 2014. - ISSN 2233-3614. - მაისი. - N05(25). - გვ.51-55. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენებზე[MFN: 162133]
UDC:  334.722 + 687.1 + 338.22
გრძელიძე, ელენე (კორესპ.);