ძიძიგური, გიორგილომინაძე, თამარჟიჟილაშვილი, ნინო
შინაარსი:  1. შესავალი; 2. CDIO ინიციატივა; 3. პროფესიული საინჟინრო სტანდარტი, დიდი ბრიტანეთი; 4. დასკვნა
ანოტაცია:  უმაღლესი საინჟინრო განათლების სასწავლო პროგრამებისა და შესაბამისი ინფრასტრუქტურის შესწავლა ევროპის რამდენიმე წამყვან ცენტრში
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; საინჟინრო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  პროფესიული საინჟინრო სტანდარტები.
1. როგორ წარმოიშვა ქართული გვარ-სახელები / აკადემიკოსი იაკობ ახუაშვილის მასალების მიხედვით მოამზადა ნონა დათეშიძემ // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 28 ივლისი - 3 აგვისტო. - N30(709). - გვ.17[MFN: 164450]
ანოტაცია:  საქუაშვილების, დუშუაშვილების, მანგოშვილების, ჩიფირაშვილების, შემაზაშვილებისა და აზრუმელაშვილების გვარების წარმოშობის ისტორია
1. საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. ნიკო მუსხელიშვილის სახელობის გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტი
აკადემიკოსი ნიკო ვახანია - გახსენება // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 28 ივლისი - 3 აგვისტო. - N30(709). - გვ.17[MFN: 164451]
ფოტოები:  ნიკო ვახანია
პერსონალია:  ვახანია ნიკო (ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა დოქტორი).
საინჟინრო განათლების პროგრამების მიმოხილვა წამყვან ევროპულ უნივერსიტეტებში: დიდი ბრიტანეთის (University of Leeds), შვედეთის (Kungliga Tekniska Hogskolan) და იტალიის (Politecnico di Torino) მაგალითები / ოთარ ზუმბურიძე, გიორგი ძიძიგური, თამარ ლომიძე, ნინო ჟიჟილაშვილი // მართვის ავტომატიზებული სისტემები : შრომები / საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-3979. - N1(17). - გვ.11-16. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.16[MFN: 164452]
შინაარსი:  1. შესავალი; 2. ლიდსის უნივერსიტეტი; 3. შვედეთის სამეფო ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი; 4. ტურინის პოლიტექნიკური უნივერსიტეტი
ანოტაცია:  საინჟინრო სასწავლო პროგრამების შესწავლა წამყვან ევროპულ საინჟინრო უნივერსიტეტებში
საკვანძო სიტყვები:  მანქანათმეშენებლობის პროგრამა.
1. ბერელაშვილი, ეკა
მიტროფანე ალავერდელის მიტრა საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში / ეკა ბერელაშვილი ; რუბრიკას უძღვება ნანა ბურჭულაძე // ალავერდი : სეზონური გამოცემა / ალავერდის ეპარქია. - თბილისი, 2013. - შემოდგომა. - N3 (59). - გვ.45-48. - საეკლესიო ხელოვნება[MFN: 164453]
UDC:  27-526.62 + 069(479.22)
ანოტაცია:  შ. ამირანაშვილის სახ. ხელოვნების მუზეუმის ნაქარგობის და ქსოვილების კოლექციაში დაცული "მიტროფანეს მიტრა"-ს შესახებ
მოხსენიებული პირები:  მიტროფანე (ალავერდელი მიტროპოლიტი); ქეთევან (კახეთის დედოფალი,წმიდანი); კაჭარავა ეკა (ისტორიკოსი); თეიმურაზ I (კახეთის მეფე); ელენე (კახეთის დედოფალი).
თემატიკა:  ქრისტიანული ხელოვნება; მუზეუმები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სიმბოლური თემები; მიტრის ქარგულობა; ნუსხური წარწერები; ქარგვის ტექნიკა.
1. მეჩითოვი, იური (ფოტოგრაფი)
რატომ შეუკვეთეს იური მეჩითოვის მამას თბილისში ბრეჟნევი ჩამოსვლასთან დაკავშირებით 15 ერთნაირი ქუდი და რის გამო არ ელაპარაკებოდა ის შვილს 3 თვის განმავლობაში : ინტერვიუ / იური მეჩითოვი ; ესაუბრა ეკა სალაღაია // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 28 ივლისი - 3 აგვისტო. - N30(709). - გვ.18; 36[MFN: 164454]
სალაღაია, ეკა (ფოტოგრ.);
ფოტოები:  იური მეჩითოვი
მოხსენიებული პირები:  ფარაჯანოვი სერგო (რეჟისორი); ივ სენ ლორანი (დიზაინერი); ბრეჟნევი ლეონიდ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები:  ძველი თბილისი; ნატურმორტები ღვინის თემაზე; ნოსტალგია.
1. დოლაბერიძე, თაკო (ივენთ-მენეჯერი)
რატომ იყო თაკო დოლაბერიძესთან ერთად პარიზში გატარებული დღეები ჯაბა ქარსელაძისთვის დიდი ზეიმი და რა სიურპრიზებს უწყობდნენ ისინი ერთმანეთს : ინტერვიუ / თაკო დოლაბერიძე, ჯაბა ქარსელაძე ; ესაუბრა მარიკა ხიდურელი // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 28 ივლისი - 3 აგვისტო. - N30(709). - გვ.19[MFN: 164455]
UDC:  78.071.2(479.22) + 005(479.22)(092)
ქარსელაძე, ჯაბა (მომღერალი);  ხიდურელი, მარიკა (კორესპ.);
ფოტოები:  თაკო დოლაბერიძე; ჯაბა ქარსელაძე
თემატიკა:  ქართველი მომღერლები; ქართველი მენეჯერები.
საკვანძო სიტყვები:  პარიზული არდადეგები.
1. Meparishvili, Badri
New Approach to Global Optimization Based on PSO / Badri Meparishvili, Ciuri Qoroglishvili // მართვის ავტომატიზებული სისტემები : შრომები / საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-3979. - N1(17). - გვ.17-22. - რეზ. რუს. და ქართ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.21[MFN: 164456]