რისი დახმარებით "დაითრია" გია კორკოტაშვილი მომავალმა მეუღლემ და რის გამო არ ელაპარაკებოდა ის შვილს ექვსი თვე : ინტერვიუ / გია კორკოტაშვილი ; ესაუბრა ქეთი კაპანაძე // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 3-9 ნოემბერი. - N44(723). - გვ.16[MFN: 171022]
როდის და რაში "ცვლის" ქართველობას ვახო რჩეულიშვილი და როგორ სარგებლობს ის თავისი შერეული ნაციონალობით : ინტერვიუ / ვახტანგ რჩეულიშვილი ; ესაუბრა ნინო წულუკიძე // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 3-9 ნოემბერი. - N44(723). - გვ.12[MFN: 171023]
საქართველო კიდევ ერთ ევროპულ ორგანიზაციაში გაწევრიანდა // ახალი აგრარული საქართველო : სამეცნიერო-საინფორმაციო ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-8729. - ოქტომბერი. - N10(42). - გვ.14[MFN: 171024]
კოოპერატივების რაოდენობა იზრდება : "ფერმერებს თეორეტიკოსები კი არა, პრაქტიკოსები გვჭირდება" / ხათუნა ჩიგოგიძე // ახალი აგრარული საქართველო : სამეცნიერო-საინფორმაციო ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-8729. - ოქტომბერი. - N10(42). - გვ.. - კოოპერაცია[MFN: 171026]
როგორ აიღო 80 000 აშშ დოლარის სესხი კახა ბექაურმა და როგორ გაისტუმრა მაშინვე / ნინო ხაჩიძე // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 3-9 ნოემბერი. - N44(723). - გვ.9[MFN: 171027]
"სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მოტობლოკებითა და ხელის სათესებით უზრუნველყოფის პროგრამა" : საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისათვის მცირეგაბარეტიანი აგროტექნიკის შეღავათიანი პირობებით გადაცემის პროგრამა დაიწყო // ახალი აგრარული საქართველო : სამეცნიერო-საინფორმაციო ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-8729. - ოქტომბერი. - N10(42). - გვ.16. - კოოპერაცია[MFN: 171028]
2014 წლის "თბილისელების ოქროს კატალოგის" ბიზნესდაჯილდოება - ბიზნესისა და ქართული საზოგადოების წარმატებული ლიდერები // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 3-9 ნოემბერი. - N44(723). - გვ.14-15[MFN: 171029]
მოხსენიებული პირები:გურჩიანი ირაკლი ("ტოიტა ცენტრი თბილისის" დამფუძნებელი); კურტანიძე ირაკლი ("ავერსის" დამფუძნებელი); ამბოკაძე იოსებ (ი. ჟორდანიას სახელობის ადამიანის რეპროდუქციის სამედიცინო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი).
ვიმერი, მარია (გერმანიის კობლენცის უნივერსიტეტის ელექტრონული მმართველობის პროფესორი)
საქართველოში ელექტრონული მმართველობის განვითარებისკენ საწყისი ნაბიჯები გადადგმულია : ინტერვიუ / მარია ვიმერი ; ესაუბრა ნანა მღებრიშვილი // ზეტი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-360X. - ივლისი. - N3. - გვ.4-6[MFN: 171030]