UDC:  94(479.22) + 271.22-726.1(479.22)
ფოტოები:  კათოლიკოს-პატრიარქი კალისტრატე
ანოტაცია:  კათოლიკოს-პატრიარქ კალისტრატე ცინცაძის წერილი ოსმალთა მიერ საქართველოს მიწების მიტაცებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ცინცაძე კალისტრატე (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, 1866-1952).
მოხსენიებული პირები:  ჯანაშია სიმონ (ისტორიკოსი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქები.
საკვანძო სიტყვები:  ქრისტიანული ტაძრები; ოსმალეთის ბატონობა.
საკონტროლო-სალარო აპარატის გამოყენების წესების დარღვევისათვის დარიცხული ჯარიმის აღრიცხვა / ჯემალ ბერიძე // გადასახადები და აღრიცხვა : მეთოდურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - N21. - გვ.9-10[MFN: 171183]
ფოტოები:  ჯემალ ბერიძე
საკვანძო სიტყვები:  სავაჭრო ობიექტი; მომხმარებლებთან ანგარიშსწორება; საკონტროლო-სალარო აპარატები; საგადასახადო ორგანო.
დღგ-ს ჩათვლის წესი : (საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 173-ე და 174-ე მუხლების კომენტარი) / ნარიმან ტერაშვილი // გადასახადები და აღრიცხვა : მეთოდურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - N21. - გვ.5-8. - გაგრძელება. - დასაწყისი იხ. N20, 2014. - დასასრული შემდეგ ნომერში[MFN: 171184]
ფოტოები:  ნარიმან ტერაშვილი
საკვანძო სიტყვები:  საგადასახადო შემოწმება; დღგ-ით დასაბეგრი ოპერაციები; საგადასახადო ანგარიშ-ფაქტურა.
1. ბენკლიანი, ნადეჟდა
რატომ აირჩია პროფესიად პილოტობა ნადია ბენკლიანმა და რა წინააღმდეგობების გადალახვა მოუწია მას : ინტერვიუ / ნადეჟდა ბენკლიანი ; ესაუბრა მაკა ძირკველიშვილი // თბილისელები. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-569X. - 10-16 ნოემბერი. - N45(724). - გვ.67[MFN: 171185]
UDC:  656.7(479.22)(092)
ძირკველიშვილი, მაკა (კორესპ.);
ფოტოები:  ნადეჟდა ბენკლიანი
პერსონალია:  ბენკლიანი ნადეჟდა (მფრინავი).
თემატიკა:  ქართველი მფრინავები.
საკვანძო სიტყვები:  ავიაცია.
გრძლევადიანი აქტივების აღრიცხვა / შოთა ელიავა // გადასახადები და აღრიცხვა : მეთოდურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - N21. - გვ.11-14. - გაგრძელება. - დასაწყისი იხ. N6-19, 2014. - გაგრძლება იქნება[MFN: 171186]