დავით თევზაძე 2003 წლის 22 ნოემბრის კულუარებსა და მის ოჯახში დატრიალებური ტრაგედიის შესახებ : ინტერვიუ / დავით თევზაძე ; ესაუბრა ეკა პატარაია // თბილისელები. - თბილისი, 2015. - ISSN 1987-569X. - 19-25 იანვარი. - N3(734). - გვ.22-23[MFN: 175329]
ტრანსპოზიციის ერთი შემთხვევისათვის ქართულში / რამაზ ქურდაძე // SEU and Science = სეუ და მეცნიერება / საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტი სეუ. - თბილისი, 2014. - N1(1). - გვ.206-208. - რეზ. ინგლ. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.209[MFN: 175331]
Процессы обобщения именных и глагольных основ в нахских языках и диалектах / А. Д. Тимаев // კავკასიოლოგიური ძიებანი = Caucasiologic papers = Кавказоведческие разыскание : ყოველწლიური / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; კავკასიოლოგიის ინ-ტი. - თბილისი, 2013. - ISSN 1987-877X. - N5. - გვ.74-89. - ენათმეცნიერება. - ტექსტი რუს. და ინგლ. ენ.. - რეზ. ქართ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.80[MFN: 175333]
"სიმართლე გიორგი სააკაძეზე" / სერგი ლომაძე // ათინათი / ჯუმბერ ლეჟავას სახელობის მეცნიერებათა მრავალპროფილიანი საერთაშორისო აკადემია. - თბილისი, 2014. - ISSN 2233-3312. - N4(14). - გვ.95-98[MFN: 175334]
ანოტაცია: პოეტის თვალსაზრისი ორ წიგნზე - გიორგი სააკაძის შესახებ: ნიკო ხერკელიძის "ცრემლში ნალესი ხმალი" და როსტომ ჩხეიძის "სიმართლე გიორგი სააკაძეზე"
პერსონალია:სააკაძე გიორგი (საქართველოს პოლიტიკური და სამხედრო მოღვაწე, 1580-1629); ხერკელაძე ნიკო (მწერალი, მკვლევარი, მხატვარი, პუბლიცისტი); ჩხეიძე როსტომ (მწერალი, მთარგმნელი, მკვლევარი, პუბლიცისტი).
ანოტაცია: რუსი მოაზროვნეების: პეტრე ჩაადაევის, მიხეილ ლერმონტოვის, ანდრეი როზანოვის, ანდრეი ბელის შინაგანი ხატისა და ენიგმის კვლევა გრიგოლ რობაქიძის ესეების კრებულში "პორტრეტები"
რატომ არ სუქდებიან ნამდვილი, ნატურალური ჩაის მოყვარულები და როგორ მკურნალობენ მისი მეშვეობით ალკოჰოლიზმსა და ნარკომანიას : ინტერვიუ / შოთა ბითაძე ; ესაუბრა ეკა სალაღაია // თბილისელები. - თბილისი, 2015. - ISSN 1987-569X. - 19-25 იანვარი. - N3(734). - გვ.16.29[MFN: 175338]