Некоторые аспекты воспитания современного школьника / Медико Антия // მეცნიერება და სკოლა : სამეცნიერო პედაგოგიური შრომების კრებული / სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; განათლების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-10-823-5. - [ტ.] IV. - გვ.43-50. - რეზ. რუს. ენ.. - გამოყენებული ლიტ. გვ.49-50[MFN: 178476]
ანოტაცია:  თანამედროვე მოსწავლის აღზრდის ზოგიერი ასპექტები
თემატიკა:  პედაგოგიკა; აღზრდისა და სწავლების საკითხები.
საკვანძო სიტყვები:  თანამედროვე მოსწავლე; აღზრდის ასპექტები.
1. ძაძამია, საბა
4 ნაბიჯი ტექნოლოგიის არასაკმარისად გამოყენების აღმოსაფხვრელად / საბა ძაძამია // ბუღალტრული აღრიცხვა : ყოველთვიური სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი / საქართველოს პროფესიონალ ბუღალტერთა და აუდიტორთა ფედერაცია. - თბილისი, 2015. - ISSN 1512-0805. - იანვარი. - N1. - გვ.31-32[MFN: 178477]
თემატიკა:  აუდიტი.
რუსეთის საკრედიტო რეიტინგი "არასასურველ" სტატუსამდე დაეცა პირველად ათწლეულის განმავლობაში / საბა ძაძამია // ბუღალტრული აღრიცხვა : ყოველთვიური სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი / საქართველოს პროფესიონალ ბუღალტერთა და აუდიტორთა ფედერაცია. - თბილისი, 2015. - ISSN 1512-0805. - იანვარი. - N1. - გვ.33[MFN: 178478]
UDC:  336(470)
საკვანძო სიტყვები:  საკრეტიდო რეიტინგები; რუსეთის ეკონომიკა.
1. ჯინჯიხაძე, ჯემალ
მოსწავლეთა იტერაციული აზროვნების განვითარება / ჯემალ ჯინჯიხაძე // მეცნიერება და სკოლა : სამეცნიერო პედაგოგიური შრომების კრებული / სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; განათლების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-10-823-5. - [ტ.] IV. - გვ.51-55. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 178479]
საკვანძო სიტყვები:  სწავლების პროცესი; აზროვნების იტერაცია; აზროვნების თავისუფლება.
1. იგავი - რომელი გირჩევნია: იყო მართალი თუ იყო ბედნიერი? // ...და ქალი : ყოველთვიური ჟურნალი მხოლოდ ქალებისათვის. - თბილისი, 2015. - ISSN 1987-9881. - მარტი. - N3. - გვ.67[MFN: 178480]
UDC:  821.353.1-4
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 17843 | 17844 | 17845 | 17846 | 17847 | 17848 | 17849 | 17850 | 17851 | 17852 | 17853 |  შემდეგი »  ბოლო »»