1922 წლის მაისი საქართველოში / მაია ბურდიაშვილი // ინტელექტი = Intelecti : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს მეცნიერებისა და საზოგადოების განვითარების ფონდი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-0333. - აპრილი. - N1(48). - გვ.133-134. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.134[MFN: 179403]
კრწანისის ომი / ირმა გიკაშვილი // ინტელექტი = Intelecti : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს მეცნიერებისა და საზოგადოების განვითარების ფონდი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-0333. - აპრილი. - N1(48). - გვ.135-139. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.138[MFN: 179404]
საბუნებისმეტყველო-სამეცნიერო შინაარსის პირველი ნაბეჭდი ნაშრომი ქართულ ენაზე / რაულ ჩაგუნავა // მწიგნობარი : ალმანახი / საქართველოს ილია ჭავჭავაძის სახელობის მწიგნობართა ასოციაციის ყოველწლიური ორგანო. - თბილისი, 2014. - N14. - გვ.110-124. - წარსულის ფურცლები. - ბიბლიოგრ.: გვ.124[MFN: 179405]
"ადამიანებს სიმდაბლე, სიკეთე და სიყვარული გადაარჩენს" : (22 თებერვალი - წმინდა გაბრიელის წმინდა ნაწილთა აღმოყვანების დღეა) // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2015. - 19-25 თებერვალი. - N7 (752). - გვ.7-8[MFN: 179407]
ძველნაბეჭდი ქართული სასწავლო გამოცემები : (XVII-XVIII ს.ს.) / დალი მაჩაიძე // მწიგნობარი : ალმანახი / საქართველოს ილია ჭავჭავაძის სახელობის მწიგნობართა ასოციაციის ყოველწლიური ორგანო. - თბილისი, 2014. - N14. - გვ.125-135[MFN: 179409]
ანოტაცია: რომში გამოცემული უძველესი ქართული წიგნები: 1629 წელს დაბეჭდილი პატარა გამოცემა - "ქართული ანბანი ლოცვებითურთ", "ქართულ-იტალიური ლექსიკონი" (შემდგენ. სტეფანო პაოლონი, "ქართული ანბანი", რომში 1643 წელს დაბეჭდილი ქართული გრამატიკის პირველი სახელმძღვანელო (შემდენ. მისიონერი ანტონიო მარიო მაჯიო), სახელმძღვანელოები კათოლიკე მისიონერთა ქართველი მრევლისათვის (აღნიშნული გამოცემები დაცულია პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში)
ყველა საქმე ისე უნდა ვაკეთოთ, თითქოს ღმერთი გვიმზერდეს / წმინდა მამათა სწავლების მიხედვით მოამზადა ია ხაზარაძემ // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2015. - 19-25 თებერვალი. - N7 (752). - გვ.8-9[MFN: 179411]