1922 წლის მაისი საქართველოში / მაია ბურდიაშვილი // ინტელექტი = Intelecti : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს მეცნიერებისა და საზოგადოების განვითარების ფონდი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-0333. - აპრილი. - N1(48). - გვ.133-134. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.134[MFN: 179403]
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია, XX ს..
საკვანძო სიტყვები:  ბოლშევიკური ოკუპაცია; რეპრესიები; მანიფესტაციები; გაფიცვები; წითელი ტერორი.
1. გიკაშვილი, ირმა
კრწანისის ომი / ირმა გიკაშვილი // ინტელექტი = Intelecti : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს მეცნიერებისა და საზოგადოების განვითარების ფონდი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1512-0333. - აპრილი. - N1(48). - გვ.135-139. - რეზ. ქართ. და ინგლ. ენ.. - ლიტ-რა გვ.138[MFN: 179404]
მოხსენიებული პირები:  აღა-მაჰმად ხანი (ირანის შაჰი); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); კაკაბაძე სარგის (ისტორიკოსი, ფილოლოგი); ლიონიძე სოლომონ (სახელმწიფო მოღვაწე); იოანე ბატონიშვილი (ერეკლე II-ის ძე); ვახტანგ ბატონიშვილი (ერეკლე II-ის ძე); იულონ ბატონიშვილი (ერეკლე II-ის ძე); გურამიშვილი გიორგი (სამხედრო პირი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია, XVIII ს..
საკვანძო სიტყვები:  "პლატონური დაპირება"; ბრძოლა დედაქალაქისთვის; თბილისის აოხრება.
1. ჩაგუნავა, რაულ
საბუნებისმეტყველო-სამეცნიერო შინაარსის პირველი ნაბეჭდი ნაშრომი ქართულ ენაზე / რაულ ჩაგუნავა // მწიგნობარი : ალმანახი / საქართველოს ილია ჭავჭავაძის სახელობის მწიგნობართა ასოციაციის ყოველწლიური ორგანო. - თბილისი, 2014. - N14. - გვ.110-124. - წარსულის ფურცლები. - ბიბლიოგრ.: გვ.124[MFN: 179405]
UDC:  930 + 655.41](479.22)
ანოტაცია:  საეკლესიო კალენდრისა და ქრონოლოგიის საკითხების კვლევა ვახტანგ VI-ის მიერ
პერსონალია:  ვახტანგ VI (ქართლის მეფე, 1675-1737).
თემატიკა:  ისტორიოგრაფია; გამოცემები.
საკვანძო სიტყვები:  ბიბლია; რელიგიური ლიტერატურა; თარგმანები.
1. ასლანიშვილი, დავით
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის სახელმწიფოს ფასიანი ქაღალდების ბაზარი : გამოცდილება საქართველოსთვის / დავით ასლანიშვილი // პაატა გუგუშვილის ეკონომიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო შრომების კრებული. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-6904. - [ტ.] VII. - გვ.385-390. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 179406]
UDC:  336.02(430)
თემატიკა:  ფინანსური პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკის გაჯანსაღება; ფასიანი ქაღალდები; საპროცენტო განაკვეთი; სახელმწიფოს ვალი.
1. "ადამიანებს სიმდაბლე, სიკეთე და სიყვარული გადაარჩენს" : (22 თებერვალი - წმინდა გაბრიელის წმინდა ნაწილთა აღმოყვანების დღეა) // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2015. - 19-25 თებერვალი. - N7 (752). - გვ.7-8[MFN: 179407]
ანოტაცია:  მამა გაბრიელის შესახებ
პერსონალია:  ურგებაძე გაბრიელ (არქიმანდრიტი, ბერი).
1. ომაძე, ქრისტინე
საკრედიტო ბაზრის არსი და თავისებურებები / ქრისტინე ომაძე // პაატა გუგუშვილის ეკონომიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო შრომების კრებული. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-6904. - [ტ.] VII. - გვ.390-393. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 179408]
ანოტაცია:  საფინანსო ბაზრის მიმოხილვა
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსური სისტემა; საბანკო სექტორი; საკრედიტო ურთიერთობები; ფასიანი ქაღალდები.
1. მაჩაიძე, დალი
ძველნაბეჭდი ქართული სასწავლო გამოცემები : (XVII-XVIII ს.ს.) / დალი მაჩაიძე // მწიგნობარი : ალმანახი / საქართველოს ილია ჭავჭავაძის სახელობის მწიგნობართა ასოციაციის ყოველწლიური ორგანო. - თბილისი, 2014. - N14. - გვ.125-135[MFN: 179409]
UDC:  655.11(479.22) + 091(=353.1) + 371.671
ანოტაცია:  რომში გამოცემული უძველესი ქართული წიგნები: 1629 წელს დაბეჭდილი პატარა გამოცემა - "ქართული ანბანი ლოცვებითურთ", "ქართულ-იტალიური ლექსიკონი" (შემდგენ. სტეფანო პაოლონი, "ქართული ანბანი", რომში 1643 წელს დაბეჭდილი ქართული გრამატიკის პირველი სახელმძღვანელო (შემდენ. მისიონერი ანტონიო მარიო მაჯიო), სახელმძღვანელოები კათოლიკე მისიონერთა ქართველი მრევლისათვის (აღნიშნული გამოცემები დაცულია პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში)
მოხსენიებული პირები:  თეიმურაზ I (ქართთლ-კახეთის მეე); ჩოლოყაშვილი ნიკოლოზ (თეიმურაზ I-ის ელჩი ევროპაში, მთარგმნელი, ნიკიფორე ირბაქი); ჯარდინა ანტონიო (მისიონერი); ვახტანგ VI (ქართლის მეფე, მკვლევარი, მთარგმნელი, პოეტი, გამომცემელი); თამარაშვილი მიხეილ (საზოგადო მოღვაწე, მეცნიერი, თეოლოგი); ჩუბინაშვილი დავით (მეცნიერი); ჩხეიძე გაბრიელ (მთარგმნელი); ბაქრაძე დიმიტრი (მკვლევარი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს პარლამენტის ილია ჭავჭავაძის სახელობის ეროვნული ბიბლიოთეკა.
გეოგ.დასახელება:  იტალია; რომი.
თემატიკა:  ქართული ნაბეჭდი წიგნები; სასწავლო სახელმძღვანელოები.
საკვანძო სიტყვები:  ევროპელი ქართველოლოგები; ქართველი ემიგრანტები.
1. გილფორდი, დეივ
სასაფლაო ურჩებისთვის : დეტექტივი / დეივ გილფორდი ; თარგ. ნინო წულუკიძემ // თბილისელები. - თბილისი, 2015. - ISSN 1987-569X. - 16-22 მარტი. - N11(742). - გვ.54[MFN: 179410]
UDC:  821-312.4
წულუკიძე, ნინო (მთარგმნ.);
თემატიკა:  უცხოური ლიტერატურა.
1. ყველა საქმე ისე უნდა ვაკეთოთ, თითქოს ღმერთი გვიმზერდეს / წმინდა მამათა სწავლების მიხედვით მოამზადა ია ხაზარაძემ // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2015. - 19-25 თებერვალი. - N7 (752). - გვ.8-9[MFN: 179411]
საკვანძო სიტყვები:  მორჩილება; ხოტბა-დიდება.
მაფიის შვილობილი : ნამდვილი ამბავი / ნიკა ლაშაური // თბილისელები. - თბილისი, 2015. - ISSN 1987-569X. - 16-22 მარტი. - N11(742). - გვ.44-47. - დასაწყ. N28. - გაგრძ. შემდეგ ნომ.[MFN: 179412]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 17937 | 17938 | 17939 | 17940 | 17941 | 17942 | 17943 | 17944 | 17945 | 17946 | 17947 |  შემდეგი »  ბოლო »»