როგორ წარვმართოთ კონსტრუქციული კამათი / ნინო ალელიშვილი // დიალოგი+ : ალმანახი / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-9644. - ტომი II, სტატიების კრებული 2009-2010. - გვ.102-105[MFN: 182212]
შინაარსი:  კონსტრუქციული კამათის ძირითადი წესები
თემატიკა:  პედაგოგიკა.
საკვანძო სიტყვები:  სასწავლო პროცესი; კონსტრუქციული კამათი.
1. ილია ჭავჭავაძე : [ფოტო] // სამი საუნჯე : სამეცნიერო-საზოგადოებრივი ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 2233-338X. - სექტემბერი. - N3(13). - გარეკანზე[MFN: 182213]
UDC:  821.353.1(092)(084.1)
1. კირილე (რუსეთის პატრიარქი)
უწმინდესი პატრიარქის კირილეს მიმართვა ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების საჭეთმპყრობლებისადმი უკრაინაში შექმნილ სიტუაციასთან დაკავშირებით / პატრიარქი კირილე // სამი საუნჯე : სამეცნიერო-საზოგადოებრივი ჟურნალი. - თბილისი, 2014. - ISSN 2233-338X. - სექტემბერი. - N3(13). - გვ.4-11. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ. გვ.102, 105. - ბიბლიოგრ. ტექსტის შენიშვნებში[MFN: 182214]
UDC:  355.01(470:477)
ანოტაცია:  რუსეთის პატრიარქის თვალსაზრისი აღმოსავლეთ უკრაინაში მიმდინარე მოვლენებთან დაკვშირებით
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; უკრაინა.
თემატიკა:  რუსეთ-უკრაინის ომი.
საკვანძო სიტყვები:  სამოქალაქო ომი; სეპარატიზმი.
1. "ფანჯრის მინაში ისე გავიარე, როგორც საპნის ბუშტში"... : (კლინიკური სიკვდილის მდგომარეობაში ყოფნისას ეს ადამიანები არამიწიერ რეალობაში აღმოჩნდნენ, მათი შთაბეჭდილებები იმდენად მძაფრი იყო, რომ სიცოცხლეში დაბრუნების შემდეგ რადიკალურად შეცვალეს ცხოვრება) / მოამზადა ნინო კობაიძემ // ფენომენი : ჟურნალი შეუცნობელზე, ამოუხსნელზე, იდუმალზე.... - თბილისი, 2015. - აპრილი. - N4. - გვ.26-28. - ზღვარს მიღმა[MFN: 182215]