"მეწარმეთა შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 1 აპრილი 2015 წ. N3419-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N9. - გვ.43. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182948]
"საჯარო რეესტრის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 1 აპრილი 2015 წ. N3420-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N9. - გვ.43. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182949]
თბილისის ძველი მუსლიმური სასაფლაოს კიდევ რამდენიმე არაბულენოვანი ეპიტაფიის შესახებ / ეთერ ღვინიაშვილი // ახლო აღმოსავლეთი და საქართველო = The Near East and Georgia / გ. წერეთლის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-18-216-7. - [ტ.]VIII, კრებული ეძღვნება აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის დამაარსებლის აკადემიკოს გიორგი წერეთლის 110-ე წლისთავს. - გვ.277-281. - ეპიგრაფიკა და პიქტოგრაფია. - რეზ. ინგლ. ენ. გვ.331. - ლიტ-რა გვ.280-281[MFN: 182953]
ნინო ხარატიშვილი შემოქმედებითი გზის, გამოცდილებისა და გეგმების შესახებ = Nino Kharatishvili about art life, experince and goals : ინტერვიუ / ნინო ხარატიშვილი ; ესაუბრა ლაშა ჩხარტიშვილი // ფოკუსი = Focus. - თბილისი, 2015. - ISSN 1987-8923. - აპრილი. - N71. - გვ.18-22. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენებზე[MFN: 182954]