ფოტოები: ზინა კვერენჩხილაძე; მანანა გოშაძე, იური ფოფხაძე და ზინა კვერენჩხილაძე
ანოტაცია: მსახიობ ზინა კვერენჩხილაძის გახსენება
პერსონალია: კვერენჩხილაძე ზინა (მსახიობი).
მოხსენიებული პირები: ჩოხელი გოდერძი (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები: სამთავროს დედათა მონასტერი ; რიტუალის შესრულება ; მსახიობის საფლავი .
გუგუშვილი, გია
გია გუგუშვილი: ნახატს არასოდეს აწერია ომი იყო თუ მშვიდობა : ინტერვიუ / გია გუგუშვილი ; ესაუბრა ია ბედოიძე // ქართული ელიტა . - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7358. - აპრილი. - N3(55). - გვ.40-41. - გია გუგუშვილის ნამუშევრები[MFN: 182977 ]
• ბედოიძე, ია (კორესპ.);
ფოტოები: გია გუგუშვილი
პერსონალია: გუგუშვილი გია (მხატვარი).
მოხსენიებული პირები: ბუღაძე გია (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: ქართული მხატვრობა ; გამოფენები ; ხელოვნება .
საქართველო. პრეზიდენტი (2013-; გ. მარგველაშვილი)
"არბიტრაჟის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 18 მარტი 2015 წ. N3218-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.16-21. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182978 ]
UDC: 347.918(479.22)(094.4)
თემატიკა: არბიტრაჟის შესახებ საქართველოს კანონი - ცვლილებები და დამატებები .
"სახელმწიფო ბაჟის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 18 მარტი 2015 წ. N3219-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.22. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182979 ]
თემატიკა: სახელმწიფო ბაჟის შესახებ საქართველოს კანონი - ცვლილებები და დამატებები .
"ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 20 მარტი 2015 წ. N3371-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.22. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182980 ]
UDC: 347.77.043(479.22)(094.4)
თემატიკა: ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ საქართველოს კანონი - ცვლილებები და დამატებები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 18293 | 18294 | 18295 | 18296 | 18297 | 18298 | 18299 | 18300 | 18301 | 18302 | 18303 | შემდეგი » ბოლო »»