გოგი დოლიძე - 80 : საიუბილეო საღამო კოტე მარჯანიშვილის თეატრში // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2014. - ISSN 1987-8206. - N1/4. - გვ.46-47[MFN: 182972]
"არბიტრაჟის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 18 მარტი 2015 წ. N3218-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.16-21. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182978]
"სახელმწიფო ბაჟის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 18 მარტი 2015 წ. N3219-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.22. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182979]
"ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 20 მარტი 2015 წ. N3371-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.22. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182980]
"სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 20 მარტი 2015 წ. N3391-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.23. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182981]