ფოტოები:  ზინა კვერენჩხილაძე; მანანა გოშაძე, იური ფოფხაძე და ზინა კვერენჩხილაძე
ანოტაცია:  მსახიობ ზინა კვერენჩხილაძის გახსენება
პერსონალია:  კვერენჩხილაძე ზინა (მსახიობი).
მოხსენიებული პირები:  ჩოხელი გოდერძი (მწერალი).
გეოგ.დასახელება:  მცხეთა.
საკვანძო სიტყვები:  სამთავროს დედათა მონასტერი; რიტუალის შესრულება; მსახიობის საფლავი.
1. გუგუშვილი, გია
გია გუგუშვილი: ნახატს არასოდეს აწერია ომი იყო თუ მშვიდობა : ინტერვიუ / გია გუგუშვილი ; ესაუბრა ია ბედოიძე // ქართული ელიტა. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7358. - აპრილი. - N3(55). - გვ.40-41. - გია გუგუშვილის ნამუშევრები[MFN: 182977]
UDC:  7.071.1(479.22)
ბედოიძე, ია (კორესპ.);
ფოტოები:  გია გუგუშვილი
პერსონალია:  გუგუშვილი გია (მხატვარი).
მოხსენიებული პირები:  ბუღაძე გია (მხატვარი).
ორგანიზაცია:  სამხატვრო აკადემია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მხატვრობა; გამოფენები; ხელოვნება.
1. საქართველო. პრეზიდენტი (2013-; გ. მარგველაშვილი)
"არბიტრაჟის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 18 მარტი 2015 წ. N3218-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.16-21. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182978]
UDC:  347.918(479.22)(094.4)
თემატიკა:  არბიტრაჟის შესახებ საქართველოს კანონი - ცვლილებები და დამატებები.
"სახელმწიფო ბაჟის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 18 მარტი 2015 წ. N3219-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.22. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182979]
თემატიკა:  სახელმწიფო ბაჟის შესახებ საქართველოს კანონი - ცვლილებები და დამატებები.
"ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 20 მარტი 2015 წ. N3371-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.22. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182980]
UDC:  347.77.043(479.22)(094.4)
თემატიკა:  ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ საქართველოს კანონი - ცვლილებები და დამატებები.
"სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 20 მარტი 2015 წ. N3391-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.23. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182981]
UDC:  347.235(479.22)(094.4)
თემატიკა:  სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ საქართველოს კანონი - ცვლილებები და დამატებები.
1. ვარდოსანიძე, სერგო
კონსტანტინოპოლის ქართული სკოლა და XIX საუკუნის საქართველო / სერგო ვარდოსანიძე // ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა და სამართლის ფაკულტეტის შრომები / საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2015. - ISSN 2346-7657. - [ტ.] III. - გვ.6-11. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ბიბლიოგრ. ტექსტის შენიშვნებში[MFN: 182982]
UDC:  316(479.22) + 94(479.22)
ანოტაცია:  რუსული კოლონიური პოლიტიკის პირობებში ქართველი მამულიშვილების იძულებით წასვლა კონსტანტინეპოლსა და მონთობანში, მათ მიერ საქართველოსთვის გამოცემული სახელმძღვანელოებისა და ნათარგმნი წიგნების უდიდესი მნიშვნელობა ქართველი საზოგადოებისათვის
პერსონალია:  თამარაშვილი მიხეილ (მეცნიერი, საზოგადო მოღვაწე, თეოლოგი, 1858-1911); თარხნიშვილი მიხეილ (მეცნიერი); ჭიჭინაძე ზაქარია (საზოგადო მოღვაწე, ისტორიკოსი); ბატონიშვილი ვახუშტი (მეცნიერი); ხარისჭირაშვილი პეტრე (საზოგადო მოღვაწე); ბათმანიშვილი ალიოზ (საზოგადო მოღვაწე).
მოხსენიებული პირები:  მამულაშვილი ივანე; გვარამაძე ივანე; წალდაძე იოსებ; წინამძღვრიშვილი ანდრია; ხითარიშვილი ალფონს; გიორგაძე სტეფანე; მუღაშაშვილი დომნიკე.
ორგანიზაცია:  "დროება", გაზეთი.
გეოგ.დასახელება:  სამცხე-ჯავახეთი; კონსტანტინეპოლი.
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; საქართველოს ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  გაუცხოებული ქართველობა; საგანმანათლებლო მოღვაწეობა.
საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს კანონი : ქ. ქუთაისი, 20 მარტი 2015 წ. N3407-IIს // გადასახადები და აღრიცხვა : საკონსულტაციო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N8. - გვ.23-24. - ოფიციალური მასალები[MFN: 182983]
UDC:  336.02(479.22)(094.4)
თემატიკა:  საქართველოს საგადასახადო კოდექსი - ცვლილებები და დამატებები.
1. ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი)
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსისა და ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტის, უწმიდესისა და უნეტარესის ილია II-ის საკვირაო ქადაგება : "იმ დროისთვის იგი უკვე იმდენად განწმენდილი და ამაღლებული იყო, რომ მდინარე იორდანიაზე ფეხით გავლა შეეძლო..." : ყოვლადწმინდა სამების საპატრიარქო ტაძარი, 29 მარტი, 2015 წ. / ილია II ; მოამზადა მარიამ გაგუამ // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2015. - 3-9 აპრილი. - N13 (758). - გვ.2-3[MFN: 182984]
UDC:  271.22(479.22) + 27-475.5
თემატიკა:  ქართული მართლმადიდებლური ეკლესიები; ქადაგებები.
1. ნაყეური, თინა
თინა ნაყეური: ფშაური სახლის აღდგენა ძველი ტრადიციების დაცვაა : ინტერვიუ / თინა ნაყეური ; ესაუბრა ნინო კერატიშვილი // ქართული ელიტა. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7358. - აპრილი. - N3(55). - გვ.33. - თინა ნაყეურის ნამუშევრები[MFN: 182985]
UDC:  7.071(479.22)
კერატიშვილი, ნინო (კორესპ.);
ფოტოები:  თინა ნაყეური
პერსონალია:  ნაყეური თინა (ხელოვანი).
გეოგ.დასახელება:  ფშავი; მაღაროსკარი.
თემატიკა:  ქართველი ხელოვანები.
საკვანძო სიტყვები:  გობელინები; ხალიჩები; კოლექცია; გამოფენები; პროექტი "ბუნებრივი შავი ნატურალურ ფერებში"; ფშაური ტრადიციები; ფშაური სახლი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 18294 | 18295 | 18296 | 18297 | 18298 | 18299 | 18300 | 18301 | 18302 | 18303 | 18304 |  შემდეგი »  ბოლო »»