ანოტაცია:  მოსაზრებები წყალმომარაგების სისტემის შეცვლის თაობაზე
თემატიკა:  წყალმომარაგება.
საკვანძო სიტყვები:  სასმელი წყალი; პროექტები; საკანალიზაციო სისტემა.
1. ქართული ენა - მსოფლიო ენების დედაენა / მოამზადა ია ხაზარაძემ // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2015. - 30 აპრილი - 6 მაისი. - N17 (762). - გვ.15-16. - კიდობანი[MFN: 183221]
საკვანძო სიტყვები:  საერთო სიტყვები.
1. მამა-შვილი - ნიკონ და დავით სალარიძეები : ისტორიის ფურცელი / რუბრიკას უძღვება გიორგი მაჩურიშვილი // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2015. - 30 აპრილი - 6 მაისი. - N17 (762). - გვ.18-20[MFN: 183222]
ფოტოები:  დიაკვანი ნიკონ სალარიძე; ნიკონ სალარიძის მეუღლე და შვილები: ლევანი და ქეთევანი; პროტოპერსვიტერი ალექსანდრე გაბუნია, დეკანოზი პლატონ ცქიტიშვილი და მღვდელი დავით სალარიძე. ლიტანიობა
ანოტაცია:  ნიკონ და დავით სალარიძეების ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  სალარიძე ნიკონ (მღვდელი); სალარიძე დავით (მღვდელი).
1. სურმავა, ლელა
მომავალი წლიდან ბახმარო ზამთრის კურორტი იქნება / ლელა სურმავა // გურია region. - თბილისი, 2015. - ISSN 2346-7606. - აპრილი. - N3. - გვ.17-18[MFN: 183223]
ანოტაცია:  ადგილობრივი ხელისუფლების მსჯელობა, ბახმაროში, ელექტროენერგიისა და წყალმომარაგების საკითხის მოგვარების თაობაზე
პერსონალია:  შარაშიძე დავით (სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე); საჯაია დავით (კურორტ "ბახმაროს" დირექტორი).
ორგანიზაცია:  ენერგო-პრო ჯორჯია.
გეოგ.დასახელება:  ბახმარო; ჩოხატაური.
საკვანძო სიტყვები:  ბახმაროს მშენებლობა; კურორტის სტატუსი.
1. ივანე ჯავხიშვილის ხსოვნისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2015. - 30 აპრილი - 6 მაისი. - N17 (762). - გვ.1-2. - ჩანართი: ქართული უნივერსიტეტის გამოცემა N17, 30 აპრილი - 6 მაისი, 2015 წ.[MFN: 183224]
UDC:  001(479.22) + 001(063)
ფოტოები:  ივანე ჯავახიშვილი
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი, საზოგადო მოღვაწე, მეცნიერი, პროფესორი).
მოხსენიებული პირები:  გურული ვახტანგ (ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა და სამართლის ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი); მეტრეველი როინ (მეცნიერი); მაცაბერიძე მალხაზ (პროფესორი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები; სამეცნიერო კონფერეციები.
საბჭოთა ტოტალიტარიზმის სპორტული თავისებურებანი / დავით ზურაბიშვილი // OFFSIDE : სპორტული ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - აპრილი. - N2. - გვ.90-91[MFN: 183225]
UDC:  796(47+57)
საკვანძო სიტყვები:  საბჭოთა კავშირი.
1. სოლომონი, ბრაიან
ნაგვის ოქროდ ქცევა : შემობრუნება / ბრაიან სოლომონი // Forbes Georgia. - თბილისი, 2015. - ISSN 2233-3487. - აპრილი. - N41. - გვ.70-72[MFN: 183226]