ლომიძე, თამარ (მთარგმნ.);
ანოტაცია:  სემუელ ბეკეტის შემოქმედებითი პორტრეტი
პერსონალია:  ბეკეტი სემუელ (მწერალი, დრამატურგი, პოეტი, 1906-1989).
თემატიკა:  ირლანდიური ეპისტოლური ლიტერატურა.
საკვანძო სიტყვები:  ეპატაჟური ლიტერატურა; იუმორი.
1. სუხიშვილი, სალომე
სოციალური ქსელების როლი დაწყებით კლასებში / სალომე სუხიშვილი // ზეტი. - თბილისი, 2015. - ISSN 1512-360X. - აპრილი. - N10. - გვ.16-19[MFN: 183798]
ანოტაცია:  საგანმანათლებლო სივრცე
პერსონალია:  ჯანაშია სიმონ (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი); შენგელია ეკატერინე (თბილისის "მწვანე სკოლის" მასწავლებელი).
საკვანძო სიტყვები:  საჯარო სკოლები; კომუნიკაცია; სოციალური ქსელები.
1. ობგაიძე, თამარ
ბავშვის შერყევის სინდრომი : ინტერვიუ / თამარ ობგაიძე ; ესაუბრა მარი აშუღაშვილი // ავერსი : შემეცნებით-გასართობი სამედიცინო ჟურნალი. - თბილისი, 2015. - N3(120). - გვ.44. - მშობელთა სკოლა[MFN: 183799]
აშუღაშვილი, მარი (კორესპ.);
საკვანძო სიტყვები:  სიმპტომები; დიაგნოზი.
1. გულაშვილი, თორნიკე
რას ვერ აპატიებენ შეყვარებულს ძმები გულაშვილები : ინტერვიუ / თორნიკე გულაშვილი, ირაკლი გულაშვილი ; ესაუბრა ლანა კიკნაძე // სარკე. - თბილისი, 2015. - ISSN 1987-9369. - 20-26 მაისი. - N20(887). - გვ.8-10[MFN: 183800]
გულაშვილი, ირაკლიკიკნაძე, ლანა (კორესპ.);
ფოტოები:  თორნიკე და ირაკლი გულაშვილები
პერსონალია:  გულაშვილი თორნიკე (მომღერალი); გულაშვილი ირაკლი (მომღერალი).
მოხსენიებული პირები:  გოდუაძე თამთა (მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები:  მუსიკა; შოუ "X ფაქტორი".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 18375 | 18376 | 18377 | 18378 | 18379 | 18380 | 18381 | 18382 | 18383 | 18384 | 18385 |  შემდეგი »  ბოლო »»